Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Senát otevírá otázky, ke kterým má vláda svázanější ruce

Senát otevírá otázky, ke kterým má vláda svázanější ruce

Zdeněk Škromach odpovídá na dotaz z portálu ParlamentníListy.cz

Dotaz od: norberthavel, zrušení senátu 

Plánujete něco, co by pozvedlo prestiž senátu? K čemu nám je 81 senátorů, když o některých z nich nikdo neslyšel? Vás aspon ctí, že odpovídáte, jiní se ale najdou čas ani na to!!!!!! Doufám, že mi neodpovíte obecné fráze o významu senátu, protože i o tom se dá spekulovat. Slovensko senát nemá a je snad méně demokratické než Česko? 

Odpověď: 

Vážený pane Norberte, děkuji, musím přiznat, že jsem jedním z hlavních politických činitelů, který si na osobní komunikaci s lidmi, ať už při osobním setkání či alespoň prostřednictvím internetu zakládá.

Dvoukomorový parlamentní systém je v mnoha státech Evropy. Je pravda, že jejich reprezentace je různá a pravděpodobně například, pakliže plní regionální zastoupení, tak je funkce komory pro občany srozumitelnější. Nicméně tuto funkci vlastně plní i ten náš Senát, protože volení členové jsou v regionech přímo, a tudíž se zodpovídají svému regionu. V debatách na schůzích Senátu je zřejmé, že je v této komoře víc vnímán dopad navrhované legislativy z pohledu reálného fungování komunální úrovně měst a obcí. Zároveň plní funkci ústavní pojistky, včetně případu, kdy je sněmovna rozpuštěna atd.

Já osobně se v Senátu snažím otevírat různé otázky, ke kterým má vláda v rámci svého koaličního fungování svázanější ruce než my v Senátu, jako například v otázce návrhu na znovu proplácení prvních tří dnů nemoci nebo omezení exekutorů. A poslední mou iniciativou je právě projednávaný návrh povolení menšího množství alkoholu v krvi u cyklistů, který by jednoznačně měl pozitivní přínos pro můj region plný vinařských cyklostezek.

Hezký den, Zdeněk Škromach

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze