Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Schwarzenberg provedl na úřadě "genocidu"

Schwarzenberg provedl na úřadě "genocidu"

Do sporu o jmenování velvyslanců, který v současnosti probíhá mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) se zapojil i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. A to dosti razantně. Schwarzenberg se podle něj zbavil na ministerstvu sociálních demokratů a místo nich tam přivedl své známé. Ministr financí a Schwarzenbergův stranický kolega Miroslav Kalousek (TOP 09) to označil za nesmysl.

"Proč vlastně žádná média neinformují, že ten 'ctnostný' předseda TOP09 a místopředseda Nečasovy vlády Karel Schwarzenberg obsazuje místa v české diplomacii svými kamarády a známými?" napsal Škormach na svém facebookovém profilu. "Poté, co provedl 'genocidu' všech kdo se jen ochomejtli kolem ČSSD na zastupitelských úřadech i ministerstvu, se nyní snaží zakopat svoje lidi, kde se dá. Že se mu v tom pan prezident Miloš Zeman snaží zabránit, je jen dobře. I 'Karel' ví, že jeho čas se krátí," dodal.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek Škromachův výrok označil za totální nesmysl. "My všichni, kteří známe Karla Schwarzenberga, tak dobře víme, že jestli na něco nebere ohled, tak je to stranická příslušnost," řekl Kalousek on-line deníku TÝDEN.CZ. "Jestli z mého pohledu něco upřednostňuje, tak profesionalitu diplomatického sboru, nic jiného. Kdyby někdo přišel za Karlem s tím, že je to 'náš člověk, vemte ho', tak by se dočkal jedině odpovědi: 'Ukažte, co umí a jestli je to náš člověk, to mě nezajímá'," dodal Kalousek.

Spor o jmenování velvyslanců mezi Zemanem a Schwarzenbergem se vede již delší dobu. Rozdmýchal ho Zemanův záměr dosadit na velvyslanecký post ženu bývalého prezidenta Václava Klause Livii. Odůvodnil to tím, že jako rodilá Slovenka a ekonomka by mohla pomoci rozhýbat český obchod se Slovenskem. Proti tomu se ovšem Schwarzenberg ostře postavil.

Od té doby vázne jmenování lidí na důležité velvyslanecké posty. Jedinou výjimku, kterou Zeman učinil, bylo obsazení místa velvyslance v Bhútánu. Ministerstvo zahraničí chce spor vyřešit tím, že prozatím vyšle do zahraničí místo velvyslanců chargé d'affaires, což je ovšem nižší diplomatická funkce. Jedná se například o Švýcarsko. Někteří právníci proto varují, že by to mohlo poškodit vztahy se zeměmi, kterých se to týká. Podle prvního náměstka ministra zahraničí Jiřího Schneidera půjde o výjimečné případy a tento postup diplomacie zvolí, když s tím bude zahraniční partner souhlasit, aby to nepoškodilo vztahy.

Zdroj: tyden.cz
Autor: Pavel Cechl

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze