Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

ROZHOVOR: Škromach u Zemana, hledáme spojence mimo KSČM

ROZHOVOR: Škromach u Zemana, hledáme spojence mimo KSČM

Praha - Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach měl vždy ke svému někdejšímu šéfovi blízko. Není tedy příliš překvapující, že patřil mezi první vysoké funkcionáře sociální demokracie, kteří za Milošem Zemanem do jeho kanceláře v Loretánské ulici zavítali.

Ve společném hovoru strávili dvě hodiny, tedy asi nejdelší dobu, co za poslední dva dny Zemanova úřadování jeho host získal. Při odchodu Škromach tvrdil, že spolu vzpomínali na minulost a bavili se o budoucnosti.

V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz pak Škromach popsal o špetku konkrétněji, jakých témat se oba matadoři české politiky dotkli. Například způsobu jmenování premiéra. "Každopádně jsem byl ujištěn o tom, že bude respektovat pozici vítěze voleb i toho, koho navrhne," nechal nahlédnout za dveře Zemanovi kanceláře Škromach.

A.cz: Kdo požádal o společnou schůzku?

Já jsem požádal o schůzku. Chtěl jsem se osobně sejít, poblahopřát a popovídat si. Známe se osobně dlouho a zajímaly mne jeho názory, jak bude postupovat jako nově zvolený prezident.

Jak sestavovat vládu...

A.cz: Názory směrem k obecným věcem nebo přímo k sociální demokracii. Tedy, jak myslí svá slova, že nemíní do sociální demokracie zasahovat?

Jednak obecně. Například otázka postoje k vládám, k jejich sestavování. Byl to významný nástroj, který používal jak Václav Havel, tak Václav Klaus.

A pak i to, co píší novináři, jak bude rozkládat sociální demokracii. Myslím, že jsem byl potěšen tím, že se nic takového nechystá. Naopak, nově zvolený prezident bude podporou sociální demokracie, pokud sociální demokracie využije ten potenciál, který má.

A.cz: K sestavování vlád, co vám k tomu řekl? S vysokou pravděpodobností vyhrajete volby. Bavili jste se o tom, že to bude předseda ČSSD nebo někdo jiný ze strany…

Je to věc sociální demokracie. O tom jsme příliš ale nehovořili. A také je to otázka na pana prezidenta.

Premiérem na doporučení vítěze

A.cz: Přišla řeč třeba na to, že by se premiérem měl stát předseda vítězné strany?

Do detailů jsme nešli, ale každopádně jsem byl ujištěn o tom, že bude respektovat pozici vítěze voleb i toho, koho navrhne. Ale nejsem jeho tiskový mluvčí.

A.cz: Bavili jste se o případném pádu této vlády?

V obecné poloze. Pan prezident se ale již vyjádřil a jeho pozice je velmi blízká sociální demokracii.

A.cz: Dá se vaše návštěva brát jako cesta vyslance části ČSSD, která skutečně chce s Milošem Zemanem udržovat dobré vztahy? Ze sociální demokracie, včetně vašeho předsedy, se stále ozývají nelichotivé komentáře. Nově směrem ke straně, jíž je Miloš Zeman čestným předsedou.

Nechci hodnotit výroky některých našich lidí vůči dnes minoritní straně. Myslím si, že za takové komentáře nestojí. Já jsem přesvědčen, že musíme hledat do budoucna spojence v nekomunistické sféře a spojence, kteří nejsou navázáni na TOP 09 a ODS.

Myslím, že zbytečné napadání SPOZ, Zelených nebo lidovců nemá žádný význam.

A.cz: A ohledně vyslanectví - zastupujete tu určitou skupinu v rámci ČSSD?

Nemám žádné zmocnění, byl jsem tu jen osobně jako Zdeněk Škromach za Milošem Zemanem.

A.cz: Na sjezdu obhajujete post místopředsedy. S ohledem na současnou situaci, za jakých okolností byste svůj postoj změnil a zkusil kandidovat například na statutárního místopředsedu.

Byl jsem vždy loajální ke straně, a to jak v prezidentských volbách, tak v dalších věcech. A jestliže nyní stojíme před volbami, a to nejdéle za rok, ve kterých by strana měla dokázat sílu sestavit vládu, tak vnitřní rozbroje by nepůsobily dobrým dojmem.

Věřím tomu, že do sjezdu se vyřeší tandem Sobotka-Hašek (Lubomír Zaorálek získal stejně jako Michal Hašek nominaci na 1. místopředsedu, pozn. red.). Bude také záležet na tom, jak disciplinovaně se zachovají ostatní funkcionáři strany.

Autor: Martina Machová, aktualně.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze