Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Rodiny s dětmi nesmí žít v bídě

Rodiny s dětmi nesmí žít v bídě

V době celosvětové hospodářské krize a s ní související vysokou nezaměstnaností nutně přibývá lidí, na které má tento stav dramaticky negativní dopady. Děje se tomu tak zejména kvůli asociálním reformám pravicové vlády ODS. Přitom opatření, která by dopady krize na široké vrstvy občanů zmírnila, nepochybně existují, říká v rozhovoru místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Co považujete za největší ekonomický problém českých domácností?

Jednoznačně ceny energií, nájemného a bankovní poplatky. Po zaplacení těchto položek řadě rodin prakticky nezbývá na základní životní potřeby. Navíc téměř milion Čechů dnes žije v chudobě.

Jak jsou na tom vlastně ceny energií a bankovní poplatky v České republice v porovnání s jinými státy EU?

Bankovní poplatky máme jedny z nejvyšších v EU. Nominální ceny energií jsou plus minus stejné jako na západ od našich hranic. Ceny benzínu jsou na západě o něco vyšší, ceny služeb dokonce výrazně vyšší. Mandatorní výdaje domácností jsou zhruba stejné nebo dokonce vyšší než v zemích západní Evropy. Ale takto otázka nestojí. Čeští občané totiž pobírají daleko nižší mzdy než například Francouzi nebo Němci, konkrétně šedesát procent průměrné mzdy v EU. Správná otázka tedy zní, jaké jsou náklady na energie v poměru k průměrné mzdě u nás a ve starých zemích EU. Odpověď je jasná: české domácnosti mají tento poměr nesrovnatelně vyšší.

Banky či výrobci a distributoři energií ale svoji cenovou politiku brání. Odvolávají se na ceny na světovém trhu či nařízení EU. Co si o tom myslíte?

Netvrdím, že tyto firmy a instituce nemají kus pravdy. Světové ceny uhlí či zemního plynu nelze opravdu příliš ovlivnit. To však nelze říci o bankovních poplatcích a už vůbec to nelze říci o ziscích těchto společností. Vždyť stačí nahlédnout do výroční zprávy libovolné banky či výrobce energií a zjistíte, jak astronomické zisky tyto společnosti mají.

Jaká je vaše představa o regulaci cen energií či bankovních poplatků?

Regulace musí být přísnější a regulátoři musí brát ohled na finanční situaci lidí. Dále je nutný nezávislý dohled nad transparentností tvorby cen a maximální zjednodušení výběru dodavatele energií. Rovněž prověříme všechny stávající regulované ceny, zejména elektřiny a plynu. Chceme dostat ceny na úroveň srovnatelných evropských zemí.

Jaká je představa ODS či TOP 09 a jaké to může mít na občany dopady?

TOP 09 tuto problematiku vůbec neřeší. Pánové Kalousek a Schwarzenberg si zřejmě vzali k srdci slova Jana Wericha, že správný muž řeší pouze problémy světového významu a drobnosti jako rodinné finance přenechává někomu jinému. Naproti tomu ODS jasně říká, že chce méně regulace a více trhu. To by v důsledku vedlo k posílení bank a energetických monopolů a samozřejmě k vyšším cenám. Ty už jsou ale teď pro řadu lidí neúnosné.

Jsou plány ČSSD reálné? Vždyť volební výsledek může skončit patem a monopoly mají obrovský vliv...

Dobrá otázka, ale nesprávné osobě. Jediný, kdo na ni může odpovědět, jsou čeští voliči. ČSSD má samozřejmě připraveny jak zákony o regulaci monopolů, tak zákony o lobbingu. Jestli je ovšem dokážeme prosadit, to záleží jenom na rozhodnutí voličů.

Vaši oponenti často namítají, že ze zisků ČEZ chcete financovat řadu projektů (13. důchody) a přitom snižovat cenu elektřiny. Není to rozpor?

ČEZ je společnost v majoritním vlastnictví státu. V roce 2008 dosáhl zisku 47,4 miliardy korun, a to z velké části díky rostoucím cenám elektřiny. Jeho majoritním akcionářem jsou čeští občané a není možné, aby na jejich úkor dosahoval zisků. Rovněž je nutné, aby se s nimi o své zisky podělil.

Jaký je názor ČSSD na problematiku společenské odpovědnosti velkých firem?

Na to je jednoduchá odpověď. Činnost valné většiny velkých firem chtě nechtě negativně ovlivňuje kvalitu života lidí. Hluk, kamiony, znečištění životního prostředí a podobně. Tyto firmy proto musí snížení kvality života kompenzovat odvody do společného sociálního fondu, ze kterého bude možné financovat například sportovní aktivity a jiné preventivní projekty.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze