Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Řihák: Podpora učňovských oborů je více než potřebná

Řihák: Podpora učňovských oborů je více než potřebná

Téměř 8,5 milióny korun přispěje Středočeský kraj podle včerejšího rozhodnutí krajské rady v období leden až červen 2014 na výplaty stipendií u vybraných učňovských oborů.

Výplatou učňovských stipendií každoročně motivuje kraj zájem dětí o řemeslné obory.

„Podpora učňovských oborů je v současné době, kdy o ně klesá zájem a na druhou stranu je nedostatek kvalifikovaných řemeslníků na trhu, více než potřebná. Ve Středočeském kraji využívá možnosti výplat učňovského stipendia 43 středních odborných škol a učilišť," řekl středočeský hejtman Josef Řihák.

Na příspěvek v celkové výši osmi a půl milionu korun může dosáhnout až 3 275 žáků středočeských škol a učilišť. Největší finanční podpora bude směřovat na Střední odbornou školu stavební a Střední odborné učiliště stavební Kolín, kam za uvedené období půjde částka téměř 690 tisíc korun. Formou měsíčního stipendia bude moci být přidělena 266 studentům. Podporovanými učňovskými obory jsou zde zedník, tesař, malíř a lakýrník, instalatér, klempíř a elektrikář-silnoproud.

Přes 400 tisíc korun dostanou na výplatu stipendií také studenti ve Střední odborné škole a Středním odborném učilišti Nymburk a ve Střední odborné škole Hubálov. V Nymburce by stipendium mohlo získat 182 studentů. Podporovanými obory jsou zde strojní mechanik, elektrikář-silnoproud, elektromechanik pro zařízení a přístroje, malířské a natěračské práce, zednické práce, potravinářská výroba a opravář zemědělských strojů a v Hubálově 159 studentů. Zde jsou podporovanými obory instalatér a opravář zemědělských strojů.

„Už z těchto čísel je patrné, že se stipendia ujala. Věřím, že to řadě studentů významně pomůže a zároveň to podpoří i zájem o učňovské obory," poznamenal hejtman Josef Řihák a dodal: „Již v krajských volbách v roce 2012 jsme slibovali, že vyplácení učňovských stipendií zachováme a tento slib dál platí."

Středočeský kraj hradí stipendia učňům vybraných oborů od školního roku 2010/2011. Žáci mají nárok na měsíční příspěvek, pokud splní podmínky, jakými jsou nulová neomluvená absence či bezproblémové chování. Díky programu vzrostl zájem o obory instalatér, strojní mechanik nebo opravář zemědělských strojů. Za tři roky kraj vyplatil zhruba 25 milionů korun pro 9 874 učňů.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze