Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Řešení vidím ve vládě nezávislé na KSČM

Řešení vidím ve vládě nezávislé na KSČM

Škromach: KSČM nepodpoří menšinovou vládu!

Řešení vidím ve vládě nezávislé na KSČM, říká pro Prvnizpravy.cz místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach bude na sjezdu své strany obhajovat svoji pozici. V poslední době zaujal svým názorem, že by se levice měla integrovat nebo dokonce by měly jít menší strany do předvolební koalice a ČSSD. Prvnizpravy.cz se ho proto zeptaly:

PZ: Jste zastáncem integrace levice a rovněž jste se vyslovil pro předvolební spolupráci menších levicových uskupení s vaší stranou. Půjdete s tím na sjezd ČSSD?

Jde mi především o to, že by nemělo dojít ke ztrátám voličů u stran, které se pohybují od středu nalevo. Na to sociální demokracie doplatila v minulých volbách, kdy sice volby vyhrála, ale vládu na konec sestavila pravicová koalice. Do této spolupráce bych zařadil jak SPOZ, NS-LEV 21, ale třeba i lidovce. A jde o to, jak zabránit, aby se neopakovala situace po volbách roku 2010. Tehdy propadlo skoro 20 procent hlasů. Z dlouhodobého hlediska je zajímavý postup Roberta Fica, kterému se podařilo malé středolevé strany ´obejmout´. A jde tedy o strany, které budou garantovat, že do koalice s ODS a TOP 09 nepůjdou – což jsou soupeři napravo. A nalevo to jsou komunisté. Bylo by to řešení, které umožní sestavit vládu, která nebude závislá na komunistech a samozřejmě nebude závislá na ODS a TOP 09.

PZ: Takže s touto představou vystoupíte na sjezdu?

To je spíše moje představa, ale vzhledem k tomu, že nekandiduji na předsedu, tak ten konečný pohled přednese předseda. Ale na sjezdu budu hovořit v této souvislosti tak, jak to říkám, že sociální demokracie by se měla zaměřit na propadlé hlasy. Je to potenciál, který můžeme získat. A je to tedy na debatu o předvolební strategii.

PZ: Myslíte si, že Miloš Zeman bude hovořit k delegátům sjezdu v podobném duchu?

Myslím si, že to spíše otázka volební strategie strany, než problém prezidenta. Nemohu za něj mluvit a moc často se nevidíme.

PZ: Nicméně Miloš Zeman dal najevo, že nebude házet polena do cesty vládě, v níž bude i KSČM...

Podstatné je, že o tom, jaká bude vláda, rozhodnou občané ve volbách. A různé spekulace o povolebních koalicích jsou zbytečné. Pochopil jsem vyjádření Zemana tak, že bude respektovat volební výsledek. Na druhé straně, když se hovoří o menšinové vládě s podporou komunistů, tak jsem pesimista. Komunisté – tak, jak se dnes ukazuje – nejsou ochotni tolerovat menšinovou vládu, ale chtějí sami se na té vládě účastnit. Takže to bude po zkušenostech z krajů další dilema.

PZ: Na druhé straně se lídři menších stran jako Jiří Paroubek (LEV 21) a Vratislav Mynář (SPOZ) zaškaredili na předvolební koalici a dali najevo, že chtějí jít do voleb samostatně.

Ale určitě. Pokud je tam silná ambice, že překročí pětiprocentní hranici, tak je to celkem pochopitelné. Problém ale je, že minulé volby ukázaly, že preference před volbami pro malé strany nevyšly a hlasy pro ně propadly. Je to samozřejmě otázka rozhodnutí té, které strany. Domnívám se však, že není zásadní ani tak jejich členská základna, ale spíše voličská základna. Poměr sil pak nakonec vypadá jinak, když jsou tyto hlasy zúročeny.

Jiří Kouda: foto: prvnizpravy.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze