Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Reforma je šitá příliš horkou jehlou a nese mnoho rizik

Reforma je šitá příliš horkou jehlou a nese mnoho rizik

Zdeněk Škromach v rozhovoru pro Deník.cz

Dohady o penzijní reformě trvaly roky. Teď je na stole aspoň „nějaká“ varianta, a to nakonec s nepovinným opt-outem, proti kterému protestovala opozice. Jaká je podle vašeho mínění nějaká šance, že reformu penzí schválíte ústavní většinou – tedy koalice a opozice dohromady?
Na ústavní většinu je šance velmi malá, protož vláda přichází s vysokým zvýšením DPH, které přenese náklady na důchodovou reformu především na středně a nízkopříjmové skupiny obyvatel, včetně důchodců. Dosud uváděné kompenzace jsou zcela nedostatečné. Nedává smysl, aby vedle sebe existovaly dva prakticky shodné dobrovolné doplňkové důchodové systémy založené na individuálním spoření, podporované státem, za velmi rozdílných podmínek podpory účastníků s tím, že dochází k oslabování jediného dnes funkčního důchodového systému. Reforma je šitá příliš horkou jehlou a nese v sobě příliš mnoho rizik, k nimž se nelze z naší strany přihlásit

Opozice byla a je proti povinnému spoření v soukromých fondech. Na druhou stranu už letos bude schodek na důchodovém účtu možná až padesát miliard korun a průběžné financování penzí je čím dál dramatičtější. Kde by získala peníze do systému ČSSD... aniž by se například musely zvyšovat daně?
Především je třeba zvrátit nepříznivý vývoj nezaměstnanosti aktivní politikou zaměstnanosti a obnovit výrazný ekonomický růst, zvyšovat postupně pojistné odváděné OSVČ tak, aby se blížilo odvodům zaměstnanců, důsledně podrobit pojistnému příjmy z šedé ekonomiky apod.

Myslíte si, že penzijní fondy v novém systému nabídnou lepší výnos než je tomu nyní?
To bude záležet na výkonnosti světové ekonomiky, protože penzijní fondy nemohou obecně dlouhodobě připisovat výnosy vyšší, než odpovídají tomuto růstu. Rizik spojených s předvídáním ekonomické budoucnosti světa je dnes příliš mnoho, a tak si myslím, že na místě bude spíše opatrnější investiční strategie, např. v podobě vládou bohužel nenavržené strategie celoživotního investování, podporované OECD.

Sociální demokraté se poplatků za správu penzijních fondů nahlas obávají. Máte osobně nějaký odhad, kolik by poplatky mohly ročně ukousnout z naspořených peněz klienta?
Osobní odhady nejsou na místě, studie renomovaných expertů analyzující poplatkovou zátěž ukazují, že správa penzijních fondů provozovaná na soutěžním principu se ve svých nákladech pohybuje okolo 20 % ročního pojistného, zatímco v případě správy prováděné neziskovými právnickými osobami (např. švýcarské nadace) nesou účastníci náklady cca poloviční.

Jak by měl fungovat dohled nad penzijními programy z pohledu ČSSD? Měl by jim stát například zakázat minusové hospodaření?
Doporučujeme přidržet se evropských standardů regulace penzijních fondů či využít zkušeností zemí, kde mají penzijní fondy největší tradici a úspěchy Nizozemsko, Velká Británie, Švýcarsko, Švédsko, apod.). Vždy je na místě účastníkům nabídnout penzijní fond s minimální mírou rizika (i s nižšími výnosy).

Souhlasí sociální demokraté s možností dát část svých odvodů přímo rodičům, tak, jak to plánuje vláda? Kolik by takový odvod mohl být z pohledu ČSSD?
Nepovažujeme to za rozumné, zvýší to dále o 25 % dluh veřejných financí související se zavedením povinného spoření, na jehož úhradu bude zřejmě brzy muset Česká republika emitopvat dluhopisy, a přitom důchodový efekt tohoto opatření, zejména u nízko úpříjmových skupin pojištěnců, bude velmi malý.

S jakým věkem pro odchod do penze počítá sociální demokracie ve svých plánech?
V současné době, kdy máme cca 10 % míru nezaměstnanosti a občané nad 55 let věku mají jen velmi malou šanci sehnat zaměstnání, není rozumné navrhovat další zvyšování věku nad současých 65 let, k nimž budeme ještě dlouhou řadu let postupně směřovat. Je na místě tuto otázku odložit a posoudit ji po překonání krize na základě podrobnějších analýz.

Vláda kvůli 20% DPH vybere 58 miliard korun, z toho 20 miliard použije na snížení zaměstnaneckých odvodů pro firmy. Uleví jim o 1,8 procenta. Pro jeví se to podle vás v nárůstu počtu pracovních míst?
Vláda ulevila firmám za posledních 5 let na pojistném již mnohem více a projevilo se to přesně naopak, nezaměstnanost se zdvojnásobila. Dnes propouštějí i vysoce ziskové firmy, např. banky, které dávají přednost odvedení zisků do zahraničí ve prospěch svých mateřských společností a zisky nevracejí do investic v České republice. Vámi navrhované úlevy tak pouze zvýší výši takto vyvážených zisků.

Je podle ČSSD správný nový model valorizace penzí – tedy že se omezí vliv vlády a důchody se budou hýbat podle růstu cen a platů? Má tento systém z vašeho pohledu nějaká úskalí?
Jistě, tak např. hned valorizace od 1. ledna 2012 nebude díky této úpravě moci přihlédnout k růstu nákladů, kterým vláda důchodce postihne již od října 20 % DPH. Do konce roku to zvýší inflaci o 1 % a v následujícím roce životní náklady důchodců o další 4,5 %. Pokud by se podařilo např. v polovině roku 2012 splnit podmínky pro mimořádnou valorizaci, připraví vláda důchodce o část jejich důchodů, jejichž reálná hodnota poklesne a měla by být měla být v důsledku zvýšení DPH kompenzována již od října 2011, a to za dobu nejméně 9 měsíčních splátek, to může představovat 5 i více tisíc Kč podle výše důchodu.

VV teď ve vládě budou tlačit na snížení spotřební daně na pohonné hmoty. Měla by vláda podle vás o něčem takovém uvažovat, nebo je to spíše nesystémový krok?
Veverky se dostaly do pasti: Vidí, že v rozporu se vším, co hlásaly před volbami, zorganizují spolu se svými koaličními parťáky nejtvrdší atak na sociální postavení občanů za celé porevoluční období a neví kudy kam, aby se z té pasti dostaly ven, pokud možno bez ztráty kytičky. Co by měly mírnit dřív, ceny potravin, benzínu, lístků do divadel, knih, léků? Tady o žádném systému mluvit nemůžeme a řešení nenajdou, protože o progresivních (o něco vyšších) daních z příjmů slyšet nechtějí.


zdroj: Deník.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze