Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

RECEPT NA TURISTICKÝ ZÁZRAK: Z LODI PÁR KROKŮ NA HODONÍNSKÉ NÁMĚSTÍ

RECEPT NA TURISTICKÝ ZÁZRAK: Z LODI PÁR KROKŮ NA HODONÍNSKÉ NÁMĚSTÍ

Zní to jako příběh z úplně jiné doby. A ono to tak skutečně i je. Když se ve třicátých letech minulého století začal stavět 52 kilometrů dlouhý Baťův kanál, který spojil Otrokovice s Rohatcem, lidé prostě vzali do rukou lopaty a hlínu odváželi v kolečkách.

I dnes se ale může úctyhodné vodní dílo dál rozvíjet. Na plánovanou stavbu plavebních komor Rohatec a Hodonín by se sice už vrhly bagry, ale to význam obou akcí nijak nesnižuje. Pro Hodonín by totiž znamenaly turistický boom. „Celý projekt má moji podporu, stejně tak budu navrhovad podporu vedení kraje ve formě společné dohody o spolupráci na jeho realizaci,“ přiblížil svůj postoj hejtman Jihomoravského kraje a lídr kandidátky ČSSD Michal Hašek.

Po otevření komor by se turisté dostali lodí z Baťova kanálu v podstatě až do centra Hodonína. Dalším logickým krokem by totiž bylo splavnění městského ramene řeky Moravy a vznik nového moderního přístaviště, jaké je dnes třeba v Petrově. „Plavci by to měli z lodí na náměstí asi 150 metrů. Projekt je zatím ve fázi zpracování studie,“ uvedl místostarosta Hodonína Jiří Janda.

Už dnes ale žije Baťův kanál čilým životem a právem se řadí mezi turistické poklady Jihomoravského a Zlínského kraje. Je to znát i na jednotlivých přístavištích, která za poslední léta hodně prokoukla. „Ve Veselí nad Moravou, ale i dalších obcích a městečkách je vidět, kolik se již udělalo práce a jak zde funguje synergie veřejného a soukromého sektoru. Obce ve spolupráci s krajem budují základní turistickou infrastrukturu, na což navazují soukromí investoři se svými projekty. Objevuje se zázemí v přístavech, nejrůznější občerstvení, půjčovny kol a penziony. S tím souvisí i vznik nových pracovních míst v regionu,“ popsal ředitel Baťova kanálu, o.p.s. Vojtěch Bártek.

Co ale „Baťák“ podle starostů okolních obcí skutečně potřebuje, je souvislá cyklostezka podél vodní cesty. Na té pracují zejména obce a kraj je podporuje finančně, prostřednictvím dotací. Některé projekty ale v poslední době váznou. Překážkou jsou totiž majetkoprávní vztahy a vedení stezky po pozemcích ve vlastnictví státního podniku Povodí Moravy. „To má často velmi náročné požadavky, co se týče cyklostezek. Za kraj proto chceme iniciovat jednání a doufám, že se nám podaří s vodohospodáři dosáhnout shody a posunout otázku cyklostezky kupředu,“ osvětlil plány sociální demokracie pro příští volební období náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro dopravu a majetek Roman Hanák.

Vyjstekraj.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze