Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Ratha jsem nemusel. On ani nebyl socan, odhalil Zdeněk Škromach

Ratha jsem nemusel. On ani nebyl socan, odhalil Zdeněk Škromach

Strach o pozici ČSSD přiznává po zatčení Davida Ratha místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. V rozhovoru pro časopis Týden se vyjádřil i proti tomu, aby sociální demokracie sestavovala v budoucnu vládu podporovanou komunisty. Netajil se ani tím, že stranický kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier není právě jeho srdeční záležitost.

Zpráva o zatčení bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha vyvolala u místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha především obavy z dopadů na vlastní stranu. „O pozici ČSSD se určitě bojím. Ratha jsem nikdy moc nemusel a měl jsem pocit, že on sociální demokrat ani moc není. Přesto jsem nečekal, že by se něco takového mohlo odehrát,“ přiznává místopředseda sociální demokracie Zdeněk Škromach v rozhovoru pro časopis Týden.

Přiznává, že působení „zlého muže“ Davida Ratha ve sněmovně bylo pro ČSSD někdy výhodné, jindy zase ne. „Myslím, že máme lidi, kteří dokážou Ratha – a možná trochu kultivovaněji – nahradit. Dobrý řečník je třeba Luboš Zaorálek,“ připomíná Zdeněk Škromach, jenž volal po vyvození odpovědnosti těch, kteří Ratha drželi a které držel on, za což sklidil drsnou odezvu. „Odpovědnost za blbý kecy, který poškozujou, by měl vyvodit především centrální mozek lidstva Škromach,“ rýpl si do stranického kolegy ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz europoslanec Richard Falbr.

Němcová chce zvracet nad Rathem, Bárta ani Škárka jí nevadí

„Mrzí mě to, Richard je bývalý odborářský kolega. Zřejmě vtom europarlamentu zblbl. Anebo zaspal usnesení na ÚVV, které bylo ještě daleko tvrdší než to moje,“ ohrazuje se Škromach proti Falbrově kritice a připomíná, že ve Středočeském kraji vyrůstali i talenti jako Standa Gross. „Tohle si tam musejí vyříkat sami. Koneckonců mají tam i Jiřího Dienstbiera,“ dodává.

V souvislosti s Rathovou aférou připomíná Zdeněk Škromach i kauzu bývalého předsedy Sněmovny Miloslava Vlčka. „Ten odešel ze všech funkcí a teď soud dopadl tak, že dneska kandiduje do Senátu. Možná, že i Davida soud nakonec osvobodí. Proto mi připadá zvláštní ve sněmovně reakce paní Němcové, která má chuť zvracet! A přitom tam pobíhá Škárka, Bárta, kteří byli dokonce odsouzeni, byť zatím nepravomocně. A neviděl jsem, že by se z nich někomu dělalo špatně,“ pozastavuje se Zdeněk Škromach nad dvojím metrem předsedkyně Sněmovny.

O vládní podporu od komunistů nestojí, nezměnili se

Žádné povzbuzení do vazby však od něj Rath očekávat nemůže. „Vzkázal bych mu, že nás poškodil a měl by udělat maximum pro to, aby ty škody pro nás byly co nejmenší. Rath nikdy nebyl politicky přínosem pro ČSSD. Jeho způsoby vystupování, sebestřednost … Ne, sociálního demokrata si představuju jinak. Třeba jako Milana Štěcha,“ vzpomíná Zdeněk Škromach svého „nadřízeného“ ze Senátu.

V rozhovoru pro časopis Týden se místopředseda ČSSD vyjadřuje také proti tomu, aby vláda ČSSD byla v budoucnu závislá na komunistech. „Já jsem byl v komunistické straně, takže vím, proč jsem proti. Protože oni se nezměnili,“ tvrdí Zdeněk Škromach s tím, že je chtěl změnit zevnitř, ale pak došel ke stejnému poznání jako všichni – že to nešlo.

Z disidentů znal jen hladovkáře Marečka

V Hodoníně, kde žil, žádní disidenti nebyli, a tak prý šel rozvracet systém do KSČ. „Jediný disident, kterého jsem znal, byl Mareček v Kyjově, který sem tam držel hladovku. Možná to byla moje chyba, málo jsem jezdil do Prahy. Každopádně jsem si pak dal určitou garanční lhůtu – odpracoval jsem si to v odborech. A pak jsem postupně přešel k ČSSD,“ popisuje místopředseda Senátu, jakým vývojem prošel.

Evidentně mu je proti srsti, jakým způsobem se vyřešila otázka prezidentského kandidáta za ČSSD. „Považoval jsem napadení Jana Švejnara za nekorektní. Napadli ho ve chvíli, kdy se měly rozběhnout diskuse. On totiž nezměnil svůj postoj! Nikdy neřekl, že bude kandidátem ČSSD. Považuji za nešťastné, že nám zůstal jen jeden kandidát,“ prohlašuje Zdeněk Škromach.

Na prezidentskou kandidaturu má ještě čas

Přitom i o něm se v ČSSD šuškalo, že právě on by mohl být tím mužem, kterého nakonec strana do klání o Hrad vyšle. „Člověk slyší spoustu různých názorů. Jak už jsem řekl dříve, myslím, že teď jsou před námi volby do krajů a Senátu, pak má smysl vést vážné debaty o kandidátech na prezidenta. Všechno chce svůj čas,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Škromach nedávno.

A také v rozhovoru pro Týden přiznává, že se této myšlenky nevzdává a poukazuje na posun, který v politické kariéře zaznamenává. „Sněmovna. Senát. Místopředseda Senátu. Já nikam nespěchám. Mám ještě čas. Bude další volební období. A já si myslím, že prezidentská volba je poslední krok před důchodem,“ poznamenává místopředseda ČSSD, že o místo prezidenta by měl usilovat jen člověk, který si předtím prošel nějakou exekutivní funkcí.

Nakonec snad i toho kluka ušatého podpoří

Že se o post hlavy státu bude ucházet dvaačtyřicetiletý Jiří Dienstbier, je z tohoto pohledu poněkud překvapivé. „Já nechci Jirku komentovat. Máme svého kandidáta a podporujeme Jirku na Hrad! Já mu říkám kluk ušatá. On to nemá moc rád, ale já říkám: Já snad toho kluka ušatého i podpořím!“ uzavírá Zdeněk Škromach.

Zdroj: ParlamentniListy.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze