Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Průlom: Senát chce povolit cyklistům až tři piva

Průlom: Senát chce povolit cyklistům až tři piva

V Senátu se schyluje k průlomovému rozhodnutí. Na silnicích nižších tříd a cyklostezkách by mělo být cyklistům povoleno až 0,8 promile alkoholu. To přibližně odpovídá třem vypitým desetistupňovým pivům či dvěma dvanáctistupňovým.

Povolená hranice alkoholu vyplývá z návrhu novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, který nyní v Senátu úspěšně prošel prvním čtením.

Pro bylo 45 z přítomných 54 senátorů. Předkladatelem tohoto kontroverzního návrhu je skupina v čele s místopředsedou horní komory Zdeňkem Škromachem (ČSSD). Před druhým, závěrečným čtením jej ještě projednají senátní výbory, které na to dostaly 90 dnů.

„Návrh dává určitou toleranci pro slušné lidi, kteří jedou po vinařské stezce nebo si zajedou v neděli do zahradní restaurace, k vodě. Dají si tam jedno pivo, skleničku vína a jedou domů. Dnes aby se báli, jestli za rohem nečíhá policejní hlídka a jestli je to nebude stát tisíce korun na pokutách, což považuji za nepřiměřené,“ uvedl v rozpravě Škromach.

Součástí předlohy proto je, aby cyklistům, kteří hranici 0,8 promile překročí, byla ukládána pokuta maximálně do 500 Kč. Čili jen výchovná pokuta, místo současného stavu, kdy je postih za alkohol za řídítky 2500 až 20 000 Kč a v mimořádných situacích i padesát tisíc.

„V žádném případě to není snaha hájit opilce. Lidé nemají být trestáni za to, že dodržují národní tradice. Vinařská a pivní kultura vždy patřila k české kultuře. To je prostě realita,“ prohlásil Škromach.

Celý článek čtěte na serveru Novinky.cz .

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze