Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Prostor pro nástup Nečasovy vlády bez Nečase se může rozebírat v pražských kavárnách, ale lidé to vidí jinak

Prostor pro nástup Nečasovy vlády bez Nečase se může rozebírat v pražských kavárnách, ale lidé to vidí jinak

Škromach: 90 procent lidí je pro důvěru Rusnokově vládě!

V této situaci hledat nějaké zadní cestičky a otvírat prostor pro nástup Nečasovy vlády bez Nečase se může rozebírat jen v pražských kavárnách, ale lidé to vidí jinak, obhajuje důvěru Rusnokově vládě v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

V sociální demokracii probíhá poměrně intenzivní diskuse, zda má strana příští týden v Poslanecké sněmovně vyslovit důvěru vládě Jiřího Rusnoka. Proto se Prvnizpravy.cz zeptaly místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha:

PZ: Za týden budete rozhodovat o vyslovení důvěry či nedůvěry vládě Jiřího Rusnoka. Změnil se poměr názorů uvnitř strany ve prospěch či neprospěch důvěry?


Zatím ve straně probíhá diskuse. Co ale registruji, tak z většiny ohlasů ze strany členů a organizací, tak jsou pro podporu Rusnokově vládě. Myslím, že diskuse po setkání předsedy Bohuslava Sobotky s premiérem Jiřím Rusnokem ukázalo,  že programově by tady neměl být problém. Pak bude asi třeba vydiskutovat tu tzv. legitimitu vlády. Ovšem ta vzniká z parlamentu tím, že vláda získá v hlasování. Pokud ne, tak se nachází v demisi a připravuje se nová vláda.

PZ: Ovšem původně byla vláda navržena prezidentem a pan Sobotka zdůraznil ten fakt, že byly obejity parlamentní strany.

Ale tak je postaven náš ústavní systém a nepamatuji, že by vláda přicházela z voleb, ale vládu jmenuje prezident na základě i volebních výsledků. Řekněme si, jaký byl přece průběh. Vláda Petra Nečase musela kvůli skandálům musela odstoupit a v té chvíli ČSSD dala najevo stanovisko, že jako vítěz minulých voleb sestavovat vládu a pokud by pan prezident postupoval, jak je mu vyčítáno, že nepostupoval, tak by jmenoval  vládu paní Němcové, druhé strany dle volebního výsledku. A to samozřejmě v době, kdy vláda byla podezřelá ze špiclování občanů a zneužívání tajných služeb, tak v té chvíli hovořit o legitimitě či nelegitimitě nemá smysl hovořit.  O tom, zda vláda bude mít podporu nakonec rozhodne parlament. Prezident má právo a parlament schvaluje, říká ústava. Pokud je to vykládáno jinak, tak se jedná o účelovost. Navíc pokud je vláda postavena na principech, které uznává i sociální demokracie, nechápu proč by ČSSD neměla Rusnokovu vládu podpořit.

PZ: Nebylo z dnešního pohledu chybou pana Sobotky odmítnutí v prvním pokusu o jmenování premiérem?

To bylo tehdejší rozhodnutí a nemá smysl to rozebírat. Uvědomte si, že v té době bylo naším jednoznačným cílem iniciovat rozpuštění Poslanecké sněmovny a vyvolat nové volby. Čemuž přispívalo i prohlášení představitelů bývalé vládní koalice, a zvláště TOP 09, že v případě, že bude jmenována nějaká jiná vláda, pak že podpoří rozpuštění sněmovny a nové volby. To je mimochodem i jeden z argumentů pro podporu Rusnokovy vlády – potom by to byla motivace pro strany bývalé koalice, aby zabránila jejímu působení, velmi jednoduchá. Rozpustit sněmovnu a vyvolat nové volby.

PZ: Vy jste už s předsedou Sobotkou hovořil o jeho jednání a premiérem Rusnokem?

Ne nemluvil. V pátek máme grémium (předseda, místopředsedové a předsedové senátního a sněmovního klubu – pozn. red.) a tam zřejmě o tom budeme hovořit.

PZ: Vy osobně se stavíte na stranu důvěry Rusnokově vládě, sám jste na facebooku napsal ´hlas lidu, hlas Boží´...

To je pravda. Registruji z ohlasů, které ať už maily, na facebooku, když hovořím s lidmi i členy strany, názory odborových i zaměstnaneckých centrál, různých zájmových organizací, tak v poměru 95 ku 5 je pro podporu vládě. V této situaci hledat nějaké zadní cestičky a otvírat prostor pro nástup Nečasovy vlády bez Nečase se může rozebírat v pražských kavárnách, ale myslím, že lid to vidí trochu jinak.

PZ: Programově sice nevidíte rozpory. Ale jak byste tedy charakterizoval vládu, kterou jste nenavrhli. Je levicová?

Nevím, ještě jsem její program neviděl. Vycházím z toho, co řekl náš předseda a nemám důvod mu nevěřit. Na to bude ještě čas. Ostatně tato vláda může napravit spoustu problémů, které zde zůstávají po té vládě minulé. Například neustálé problémy s výplatou sociálních dávek a to díky IT systémům, které zavedl už Jaromír Drábek a podobně. A určitě tuto ochotu napravovat nebude mít pravicová vláda Kalouska, Schwarzenberga a dalších. Ti se nanejvýš budou snažit tyto věci zamést pod koberec.

(Jiří Kouda, prvnizpravy.cz)

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze