Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Program ODS - další nefunkční Opencard

Program ODS - další nefunkční Opencard

S odchodem Mirka Topolánka ODS částečně upustila od politiky hulvátství a buranství, nahradila je cynismem a pokrytectvím ztělesňovanými novým lídrem ODS Petrem Nečasem. Nejnovějším příkladem pokrytecké politiky ODS je postoj Nečasovy strany k navýšení mateřské na loňskou úroveň. ODS vedená Petrem Nečasem ve sněmovně pětkrát hlasovala proti snaze sociálních demokratů mateřskou zvýšit. ODS s TOP 09 opakovaně návrh blokovaly i v Senátu.

Když pak před pár dny ODS představovala svůj program v záři televizních kamer, bylo zvýšení mateřské najednou jedním z hlavních programových bodů. Občané nemají rádi, když z nich někdo dělá hlupáky. Za chlapa a politickou stranu mají hovořit činy, a ne prázdná slova. Tradiční taktikou ODS je říkat něco jiného před volbami a něco jiného realizovat po volbách. V podání Nečasovy ODS je slib občanům této země jen prázdným heslem na kusu reklamního letáku. Jejich program jsou nevěrohodné sliby chyby, postrádající jakoukoliv věrohodnost.

Zkušena lhářka ODS

Je to tak – ODS vršit sliby umí. Ještě zdatnější je ale v jejich zapomínání. V roce 2006 si je Nečasova ODS dokonce sepsala do Smlouvy s občany. Slibovali zachovat bezplatné zdravotnictví a nezvýšit spoluúčast pacientů, připravit daňové přiznání na jednom listu, snížit nezaměstnanost na polovinu, důchodcům přidat 1000 korun měsíčně, zkrátit soudní řízení na polovinu nebo omezit prostor pro korupci.

I když jejich sliby visely ve všech novinách, stejně si na ně po volbách ne a ne vzpomenout. Hned jak se ODS ujala moci, byly zavedeny poplatky u lékaře i v lékárnách a spoluúčast pacientů dramaticky vzrostla. ODS učinila ze zdraví občanů předmět obchodní a podnikatelské činnosti mocných zdravotnických lobby.

Daňové přiznání má stále podobu leporela, na jehož vyplnění nestačí pomalu ani několikaměsíční účetnický kurz. Svým reformním úsilím ODS dosáhla hrozivé růstu nezaměstnanosti k deseti procentům a slibovaných tisíc korun důchodci nikdy neviděli. Naopak, senioři okusili, jak vypadá pravicová důchodová politika v praxi. Jak? No přece se zastaví valorizace penzí.

Místo účinného boje s korupcí ODS vytvořila důmyslný lobbisticko-tunelářský systém vyvádění veřejných peněz do svých vlastních kapes. Pražská Opencard je jen dílčím, zato zářícím příkladem tunelářského mistrovství, kterého ODS dosáhla.

Svými činy ODS demonstruje, že Nečase s Langerem nezajímají problémy a starosti obyčejných lidí. Nezajímá je, že občané potřebují kvalitní dostupnou lékařskou péči, že maminky potřebují sociální jistoty a stabilitu pro výchovu svých dětí, že poctivě pracující zaměstnanec se nesmí obávat bezdůvodného vyhazovu. ODS dokonce nezajímá ani prosperita naší země jako takové. Ve státních financích dnes zeje obří díra. Reformní řádění ODS a představitelů TOP 09 odčerpalo z rozpočtu 80 miliard. Těchto 80 miliard zůstalo v kapsách lidí s vysokými příjmy dle hesla kdo má hodně, ať má ještě více. Dnes tyto zdroje chybí a řešením Nečasovy ODS a Kalouskovy TOP 09 je, aby dluhy zaplatily nízkopříjmové skupiny, tedy aby kdo má málo, neměl skoro nic.

ODS promrhala právo předstupovat před občany a žádat jejich důvěru, ale nebrání jí to zase občanům cokoliv slibovat.  ODS a TOP 09 jednou jsou. Jediné, co dnes tyto strany odlišuje, je statečnost. Tedy statečnost TOP 09 otevřeně říci, že stojí na straně bohatých a privilegovaných a že chtějí hájit jejich zájmy na úkor obyčejných lidí. ODS by měla přestat lhát a otevřeně se k tomuto programovému cíli také přihlásit. I když – připomeňme si slova Mirka Topolánka: „ Kdybychom lidem říkali pravdu, nikdy by nás nevolili.“

Zdeněk Škromach, místopředseda ČSSD

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze