Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Příprava na volby? Proč? Zatím nikomu nevěřím!

Příprava na volby? Proč? Zatím nikomu nevěřím!

ČSSD propagovala řešení krize nutností rozpuštění Poslanecké sněmovny a následně vyvoláním předčasných voleb. Ale s vlastní přípravou si zatím hlavu nedělala. Na rozdíl například od komunistů, kteří již absolvovali okresní a krajské nominační konference.

Na dotaz, v jaké je fázi sociální demokracie v přípravě na předčasné volby, se serveru Prvnizpravy.cz dostalo od místopředsedy ČSSD poměrně překvapivé odpovědi.

„Myslím, že o předčasných volbách má smysl mluvit až v době, kdy se sněmovna rozpustí. Já nevěřím nikomu, takže sice o tom můžeme mluvit, ale až od příštího pátku budeme moci pracovat na realizaci," uvedl Škromach. Podle něj už mohly volební kampaně běžet měsíc, pokud by TOP 09 splnila své sliby z června.

Podle požadavku čtyř stran ČSSD, TOP 09, KSČM a VV na rozpuštění sněmovny svolala místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) schůzi dolní komory parlamentu na pátek 16. srpna. Následně se ale některé politické strany vyslovili pro odklad na úterý 20. srpna s odůvodněním, že by se v pátek nemuseli dostavit všichni poslanci, z různých osobních důvodů.

Poněkud výhýbavě odpověděl místopředseda ČSSD na dotaz k objemu finančních prostředků, které hodlá jeho strana vložit do volební kampaně: „To jsme zatím neřešili a je to otázka na místopředsedu strany Martina Starce, který má finanční otázky strany pod kontrolou." Schwarzenberg by měl vysvětlovat zvěrstva své strany!

Prvnizpravy.cz rovněž zajímalo, jak se staví k výrokům předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, které pronesl ve sněmovně při projednávání důvěry Rusnokově vládě: "Dámy a pánové, bylo by krásné, kdybychom jednou - aspoň jednou během doby, kdy jsme volení poslanci - překonali hašteření, stranické předsudky a fetiše, jako levice a pravice. Všichni víme, že ve skutečnosti cíle, charakter politiků - a také celková hospodářská politika - nejsou velice odlišné mezi sociální demokracií a pravicovými stranami. To jsou jenom odstíny, které je liší."

Na to reagoval místopředseda ČSSD slovy: „Pan Schwarzenberg začal námluvy pro období po možných volbách, ale myslím, že je to zbytečná práce. Měl by se věnovat vysvětlení zvěrstev, které napáchala jeho strana jako Drábek či na kultuře."

K odlišení sociální demokracie a pravicovými stranami uvedl, že jeden ze zásadních rozdílů je mimo jiné v přístupu k daním. „TOP 09 zatěžovala daněmi střední a nízkopříjmové skupiny zvyšováním nepřímých daní, čili DPH a spotřební daní. Sociální demokracie, jako levicová strana upřednostňuje vyšší zatížení vysokopříjmových skupin přímými daněmi. Takže tady se naprosto nemůžeme shodovat. Je zavádějící, co se snaží pan Schwarzenberg veřejnosti namluvit," zdůraznil místopředseda ČSSD.

Podle Škromacha by se veřejnost neměla zmámit zástupnými tématy, jako vyhlášení Kalouska a Schwarzenberga, že budou bojovat za obranu parlamentní demokracie. „Je třeba se vrátit k praktickým tématům – podpořit programy, které přinesou lidem práci a aby za ni dostali slušně zaplaceno.Tedy nejen zvyšování minimálních mezd, ale mezd jako takových. Znovu obnovit programy pro bytovou výstavbu za podpory státu pro města a obce, a zajistit, aby neměli obavu, že jim zabuší na dveře exekutor, to je další téma, které musí sociální demokracie vyřešit. Těch témat bude více. Toto ale vnímám, že momentálně jsou problémy, které lidi trápí nejvíce," dodal Škromach.

(Jiří Kouda, foto: prvnizpravy.cz)

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze