Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Přímá volba předsedy ČSSD bude zajímavá

Zdeněk Škromach  hostem pořadu Rádia Impuls Impulsy Václava Moravce.

Textový přepis pořadu:

Moderátor (Václav Moravec):
Nečasův kabinet tento týden pravděpodobně prosadí ve Sněmovně čtveřici úsporných zákonů. Jejich cíl je jediný, zajistit snížení dluhu státní pokladny v příštím roce na 135 miliard, jinak by byl schodek o zhruba 30 miliard vyšší. Tady jsou slova premiéra Petra Nečase:

Záznam Petra Nečase:
Návrh státního rozpočtu, který předkládá vláda České republiky, je skutečně rozpočtem úsporným, velmi výrazným způsobem úsporným, na základě kterého deficit veřejných financí nepřesáhne v příštím roce 4,6 procenta hrubého domácího produktu.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje v souvislosti se státním rozpočtem pro příští rok premiér, šéf občanských demokratů Petr Nečas. Pokud vláda změny prosadí, dotknou se každého z nás. V sociální oblasti chce vláda například omezit vyplácení porodného jen na rodiny s příjmem do 2,5 násobku životního minima. Počítá také se zachováním sazby pojistného na sociálním zabezpečení, se změnami ve vyplácení rodičovského příspěvku, se zrušením sociálního příplatku či snížením příspěvku na péči v prvním stupni ze dvou tisíc na 800 korun. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, hostem dnešních Impulsů je po čase místopředseda ČSSD, senátor Zdeněk Škromach. Vítejte v Rádiu Impuls, hezký dobrý večer.

Host (Zdeněk Škromach):
Hezký večer, zdravím všechny posluchače.

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte si, že ještě něco, pane místopředsedo, může zvrátit přímou volbu předsedy strany?

Host (Zdeněk Škromach):
No tak já myslím, že oba hlavní protagonisté, jak Michal Hašek, tak Slávek Sobotka tu přímou volbu chtějí vlastně a myslím, že to je takový trošku experiment, ale může to být docela zajímavé. Tak, jak jsem zkoumal i v okolních zemích, tak něco podobného snad mají Francouzi, ale tam v této době vlastně se přou dvě dámy, které údajně jedna i druhá tvrdí, že vyhrály. Uvidíme, já myslím, že to bude zajímavá zkouška Sociální demokracie v tom, zda jsme schopni takové volby uspořádat, já věřím, že ano.

Moderátor (Václav Moravec):
Vás totiž o víkendu, v sobotu, čeká zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD, kde se bude rozhodovat o tom, jestli sociální demokraté budou nového předsedu volit v tom referendu uvnitř strany, tedy v přímé volbě a nebo na sjezdu. Říkáte, že to bude experiment. V čem může tedy selhat?

Host (Zdeněk Škromach):
No tak je tam samozřejmě několik zásadních věcí, to je technika, volba bude dvoukolová, to znamená, v obou kolech by mělo se zúčastnit voleb nadpoloviční většina všech členů, což je podmínka, která je poměrně tvrdá. No a pak druhá věc je samozřejmě zajistit, aby ty volby byly nezpochybnitelné, to znamená, aby nedocházelo k nějakým podvodům a podobně. Ale o tom bude ta diskuse právě na tom ústředním výkonném výboru, kde by se měl schvalovat i volební řád.

Moderátor (Václav Moravec):
Nemůže znamenat prohru pro Sociální demokracii, pokud se toho druhého kola, když se podíváme na účast sociálních demokratů ve vnitrostranických referendech například k Afghánistánu či k dalšímu tématům, tak ten zájem členů ČSSD byl mizivý, že zkrátka v druhém kole se nezúčastní ta nadpoloviční většina členů ČSSD, tudíž stejně budete volit, i když si prosadíte přímou volbu, pak na sjezdu?

Host (Zdeněk Škromach):
No tak já si myslím, že jednak v této chvíli nic nehrozí, pouze to, že by nakonec stejně volil sjezd a druhá věc je, že bude taky otázkou šikovnosti a schopnosti obou kandidátů, aby vlastně motivovali členy, aby šli volit. To si myslím, že je taková vlastně jejich zkouška ohněm a pokud uspějí, tak budou mít šanci a budou mít poměrně silnou pozici, protože být zvolen přímo všemi členy, to si myslím, že dává i tomu předsedovi silnější pozici, než kdyby to volil pouze sjezd. I když samozřejmě i tak ta pozice je silná.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak velké jsou vaše obavy z toho, že se i kvůli přímé volbě předsedy České strany sociálně demokratické může znovu otevřít diskuse uvnitř ČSSD o černých či mrtvých duších, které mají ty velké strany, jako jsou právě občanští demokraté či sociální demokraté?

Host (Zdeněk Škromach):
Tak to je problém všech politických stran. Některé o tom ještě zatím nevědí a myslím, že taková ta náplava na ty úspěšné strany TOP 09 nebo Věci veřejné v rámci různého lobbingu a možností ovlivňovat i rozhodování vlastně už nastala v těchto podzimních volbách a bude pokračovat. Ukázalo se, že TOPka musela například rušit některé kandidáty. Takže v této chvíli probíhá uvnitř Sociální demokracie zkoumání tedy ústřední kontrolní komise, která v tom dělá relativně pořádek. Já si myslím, že do sjezdu ten pořádek ve straně bude.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy nemáte ambice býti předsedou České strany sociálně demokratické? Proč?

Host (Zdeněk Škromach):
Tak já většinou přicházím ve chvíli, kdy strana je ve složité situaci. Víte, že jsem kandidoval proti Standovi Grossovi v roce 2005.

Moderátor (Václav Moravec):
Neříkejte, že sociální demokraté nejsou ve složité situaci? Dva se perou, rozumějme Bohuslav Sobotka a Michal Hašek. Jiří Paroubek by možná také chtěl být předsedou.

Host (Zdeněk Škromach):
Já myslím, že je dobře, že máme více kandidátů na předsedu, nakonec po období, které tady bylo, Zeman-Klaus, Topolánek-Paroubek, přichází další období, teď je otázka, jak bude dlouhé, zda to bude období třeba jako bylo za Vladimíra Špidly a Standy Grosse, že bylo přechodné k další nějaké epoše, řekněme takových lidí, kteří povedou strany do toho boje a nebo jestli to bude dlouhodobější záležitost. Uvidíme. Já myslím, že v této chvíli je dobré to nechat mladé nastupující generaci.

Moderátor (Václav Moravec):
A co vy, starý neperspektivní?

Host (Zdeněk Škromach):
No jaký starý? Jako dneska z hlediska důchodu člověk je stále ještě mladý jako a…

Moderátor (Václav Moravec):
No počkejte, když říkáte, že je to zapotřebí nechat mladé generaci, tedy Sobotkovi nebo Haškovi, tak vaše ambice je býti čím?

Host (Zdeněk Škromach):
Tak já zatím uvažuji o tom, že bych kandidoval na prvního místopředsedu, který by, řekněme, byl takovým backroundem vlastně pro budoucího předsedu. Samozřejmě bude záležet na tom, s čím ten který budoucí předseda přijde a jakou nastíní budoucnost Sociální demokracie.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy byste byl ochoten být prvním místopředsedou i pod Bohuslavem Sobotkou, i pod Michalem Haškem?

Host (Zdeněk Škromach):
Říkám, zatím se rozhoduji, kterého z těch dvou bych podpořil, bude záležet na tom, s jakou vizí přijdou. Zatím myslím, že ani jeden tu svoji představu nepředložil. Ostatně šlo o volby a musím ocenit, že oba dva víceméně nepodlehli různých provokacím i ze strany některých stranických funkcionářů a exfunkcionářů, kteří samozřejmě hráli na neúspěch Sociální demokracie, protože…

Moderátor (Václav Moravec):
Teď mluvíte o Jiřím Paroubkovi?

Host (Zdeněk Škromach):
Já říkám obecně, protože těch vzkazů bylo veřejnosti několik myslím, že v této situaci, kdy se ukázalo, že Sociální demokracie byla úspěšná jak v komunálních, tak senátních volbách, tak se otvírá prostor k tomu, aby skutečně se vedla teďko velmi hluboká diskuse o tom, kam bude Sociální demokracie pokračovat, proč neměla koaliční partnery, ačkoliv na jaře zvítězila ve volbách a nebyla, prostě nenašla způsob, jak sestavit koaliční vládu a kam bude Sociální demokracie směřovat i programově z hlediska toho vývoje ve společnosti, který za těch posledních dvacet let vlastně v Česku proběhl i samozřejmě v návaznosti na mezinárodní situaci.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy tedy máte ambice býti prvním místopředsedou České strany sociálně demokratické. Tady logicky otázka, nemyslíte, že ten souboj Sobotka – Hašek dopadne tak, že jeden z nich bude prvním místopředsedou toho druhého?

Host (Zdeněk Škromach):
Tak pokud by se tak dohodli, tak to samozřejmě možné je. Ale zase je dobré, aby i na tuhle funkci bylo více kandidátů. Já jsem přesvědčen o tom, že živou vodou každé politické strany je, jestliže kandiduje více lidí na jednu funkci a jestliže naopak potom se dává prostor i dalším lidem. Protože bez toho vlastně ta strana ztrácí takovou tu dynamiku. Myslím si, že je dobré, aby těch kandidátů bylo víc.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že hostem dnešních Impulsů je místopředseda ČSSD, senátor Zdeněk Škromach. Nečasův kabinet tento týden pravděpodobně prosadí v Poslanecké sněmovně čtveřici úsporných zákonů. Jejich cíl je jediný, zajistit snížení dluhů státní pokladny v příštím roce. Připomínám, že příští rok má být státní rozpočet ve schodku 135 miliard korun. Poslanci už minulý týden schválili základní rámec státního rozpočtu navržený vládou, což ocenil ministr financí Miroslav Kalousek:

Záznam Miroslava Kalouska:
Chci vyjádřit uspokojení nad odpovědností Poslanecké sněmovny, která většinou všech koaličních hlasů schválila základní parametry státního rozpočtu, to znamená, schválila příjmy, výdaje, saldo, vztahy na místní rozpočty. To jsou parametry, které už se nemohou měnit, takže nyní čeká Sněmovnu poměrně intenzivní projednávání státního rozpočtu po jednotlivých kapitolách, pak bude druhé čtení na plénu a poté tedy i třetí čtení, konečné hlasování zákona.

Moderátor (Václav Moravec):
Pochvaloval si schválení základního rámce státního rozpočtu na příští rok minulý týden v Poslanecké sněmovně ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Zdeněk Škromach už není poslancem, je senátorem a Senát se ke státnímu rozpočtu nevyjadřuje, ale z pozice místopředsedy ČSSD existuje některý z těch čtyř úsporných zákonů, který bude v tomto týdnu schvalovat Poslanecká sněmovna, který sociální demokraté mohou podpořit?

Host (Zdeněk Škromach):
Neexistuje ani jeden.

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, tak myslel jsem si, že například zdaňování odměn prezidenta nebo snížení příspěvků politickým stranám a hnutím, tak že s tím nebudete mít problém?

Host (Zdeněk Škromach):
Já myslím, že jsme opoziční strana, musíme samozřejmě uvažovat v těchto intencích. Ty představy o způsobu, tam ten hlavní problém je způsob, jaký chce použít vláda, naprosto bezprecedentně zneužívá zákon, ústavu k tomu, aby prosadila zákony, které vlastně už dávno měly platit, protože ten problém není v tom, že tyhle zákony nejsou, problém je v tom, že státní rozpočet má reflektovat existující legislativu a ta existující legislativa neexistuje a vláda teďko, protože čekala, až co bude po volbách, aby náhodou nenaštvala lidi, stejně tak když byla jmenována nová vláda, ministři si odjeli na 14 dní, na tři týdny na dovolenku…

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, odjel jeden jediný, Vít Bárta, ministr dopravy.

Host (Zdeněk Škromach):
Byli i další, o něm se akorát hodně mluvilo.

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, tak mi řekněte, kdo ještě, když monitorujete dovolenou ministrů?

Host (Zdeněk Škromach):
Kdyby si vláda nedovolenkovala, tak ty zákony už měla koncem srpna a dneska nemusela uvažovat o tom, že bude zneužívat legislativu. Chceme, my na to upozorňujeme jednoznačně, že s tím vláda nic nevyhraje, protože budeme hledat možnost ústavní stížnosti na tento postup…

Moderátor (Václav Moravec):
Na všechny čtyři ty zákony, pane místopředsedo?

Host (Zdeněk Škromach):
No samozřejmě, jako tam jde o princip. Teď neřešíme, ty zákony nebyly s námi domlouvány, ty zákony vláda se snaží prosadit v té podobě tak, jak si je schválila v rámci jakési vládní koalice a nese za ně plnou zodpovědnost. Proto taky budeme je zpochybňovat. Protože ten hlavní problém je v tom, že tahle vláda se snaží řešit deficit na úkor vlastně lidí nejpotřebnějších, rodin s dětmi, viz seniorů, zdravotně postižených, kterým chce sebrat velkou část příspěvků na péči. Stejně tak budou chybět peníze dneska krajům a obcím, protože není dostatek peněz na sociální služby. Tady může být přímo v ohrožení zdraví a život těch lidí, protože se těch služeb nedočkají.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy říkáte, že tedy vám jde o princip a že tedy napadnete v případě, že projdou v Poslanecké sněmovně v té takzvané legislativní nouzi, tedy…

Host (Zdeněk Škromach):
Která neexistuje tedy. Protože žádná povodeň, kromě tedy…

Moderátor (Václav Moravec):
Vláda o ní požádala a vedení Poslanecké sněmovny vyšlo vstříc. Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř vyzývá opakovaně poslance nejen vládní, aby podporovali ty reformní zákony Nečasovy vlády a Tluchoř ještě dodává:

Záznam Petr Tluchoře:
Už kvůli tomuto prvnímu drobnému krůčku čelí vláda nesmyslným odborářským demonstracím, sněmovním obstrukcím sociálních demokratů a vyhrožování Ústavním soudem. Co se těmi demonstracemi odboráři snaží vyvzdorovat? Myslí si snad, že kvůli demonstracím se státní pokladna zázračně naplní? Ne, opravdu si nemyslím, že jsou až tak naivní. Jim jde o logiku v poslední řadě, jde jim jen a jen o ten strach.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje šéf poslanců Občanské demokraté strany Petr Tluchoř. Jste si jako sociální demokraté vědomi toho, že když podáte případně ústavní stížnost na ty čtyři zákony a je logické, že vám jde o princip, aby vláda neschvalovala takové zákony ve stavu legislativní nouze, nicméně že by v případě odmítnutí těch zákonů to mělo výrazný dopad na státní pokladnu, na zdražení energií? Protože jedním z těch čtyř úsporných zákonů, vy teď máváte prstíkem, nemávejte na mě tím prstem, tak je tam zrušení daňového osvobození pro malé vodní elektrárny nebo fotovoltaické elektrárny?

Host (Zdeněk Škromach):
Pokud jde o ty elektrárny, tak tam jsme se shodli, pokud já vím, tak to prochází Sněmovnou normálním procesem a nebude tam žádný problém, to není součást tady těchto zákonů. Ale ten problém je v principu. Já to považuji za takový malý únor 48 a když to projde této vládě, tak proč by to nezopakovala příště?

Moderátor (Václav Moravec):
Tady je na místě taková paralela, strašit únorem 48? Zpravidla to dělali tedy pravicoví občanští demokraté, když strašili před vámi.

Host (Zdeněk Škromach):
Podívejme se jako do jiných zemí, jak nastupovaly různé totality a jestliže vláda není schopna a ona nese zodpovědnost, není schopna připravit legislativu, jestli není schopna připravit rozpočet na základě stávající legislativy a jestli začne zneužívat zákony a využívat toho, že prostě má jenom většinu a začne pošlapávat základní demokratické principy, tak je potřeba se velmi hlasitě ozvat. Nakonec i velmi bojovný a téměř bolševické vystoupené pana Tluchoře, kterým vlastně jakoby vyhlašuje, vy si demonstrujte a říkejte svůj názor a my stejně budeme vládnout, protože máme většinu v Poslanecké sněmovně a budeme si rozhodovat, jak se nám zachce, no tak tam už to začíná narážet na základní principy, protože i demokracie i většina má svá omezení v tom, že je potřeba ji založit na určitém dialogu. A tahle vláda, vždyť si vezměte, tak mnohá z těch opatření, které vláda připravuje, například zrušit úřady práce v situaci, kdy je tady nezaměstnanost, kdy je potřeba řešit problémy zaměstnanosti lidí…

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, ale vláda nebude rušit úřady práce.

Host (Zdeněk Škromach):
No samozřejmě, jako to je jeden ze zákonů, který aby urychlili, tak ho předložili teď vládní poslanci, protože Drábek ho nebyl schopen předložit včas a chtějí to prostě prohnat dokonce ve zkráceném čtení.

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, tam je zákon o zrušení úřadu práce?

Host (Zdeněk Škromach):
No samozřejmě.

Moderátor (Václav Moravec):
Všechny úřady práce budou zrušeny?

Host (Zdeněk Škromach):
Jistě a vytvořit jeden velký megaúřad, který bude akorát možná úřadovat lidi, který bude registrovat, ale nebude schopen nic vytvořit. Vždyť odbory i zaměstnavatelé jsou zásadně proti tomuto kroku vlády, která místo toho, aby řešila zaměstnanost, tak začne dělat organizační změny, které mohou znamenat rok, dva neschopnost řešit vůbec zaměstnanost. A přece tahle vláda postavila svoje úspory nikoliv solidárně na tom, aby lidé, kteří mají vysoké příjmy, se na tom podíleli více a lidé s nízkými příjmy méně. Tahle vláda přenáší veškerou zodpovědnost na lidi s nejnižšími příjmy. Samozřejmě má svoji jakousi zřejmě společenskou dohodu s těmi nejbohatšími, s velkými firmami, nadnárodními monopoly, kterým řekla, že jim nezvýší daně. Tak nakonec musí po halířku vybírat od těch nejpotřebnějších.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že hostem dnešních Impulsů místopředseda ČSSD, senátor Zdeněk Škromach. Jak se vám bude líbit jako místopředsedovi ČSSD, pokud v Praze občanští demokraté sestaví společně se sociálními velkou koalici?

Host (Zdeněk Škromach):
Já myslím, že to je otázka vyjednávání v té které lokalitě. Pokud jde o Prahu, dá se to srovnat s krajskými volbami před dvěma lety. Vznikly koalice různé. Pokud jde o Prahu konkrétně, tak já bych očekával, že vítězná TOP 09 osloví Sociální demokracii, se kterou můžou dát většinu, nabídne jim dobré podmínky a bude deklarovat, že si nepřeje ODS jako bývalou tedy vládní stranu, když to vezmu v Praze, na radnici.

Moderátor (Václav Moravec):
Oni se možná bojí, že stejně bývalá vládní strana je i když dá TOP 09 a dala dobré podmínky, tak stejně nakonec je obejde a vytvoří se sociálními demokraty velkou koalici?

Host (Zdeněk Škromach):
Tak zatím registruji to, že TOP 09 se Sociální demokracií jednat nechce. A když se podíváme na jiné radnice, tak se snaží tito lidé obcházet většinou Sociální demokracii a podobně jako se stalo po volbách na jaře, kdy jsme vyhráli volby a přesto vládu sestavila koalice jiných politických stran, tak podobné principy se snaží uplatňovat i jinde. Já myslím, že pokud jde o komunální volby, tak zásadní pro naše kandidáty a pro naše kandidátky bylo jít s programem a ten program se snažit prosadit.

Moderátor (Václav Moravec):
No počkejte, ale zároveň byla jistá důvěryhodná osoba, Jiří Dienstbier mladší, který byl volebním lídrem a řekl, velká koalice, to by bylo znevěrohodnění Sociální demokracie, která měla poměrně dobrý výsledek v těch komunálních volbách i v Praze a zároveň se ozývají teď šéfové místních organizací ČSSD v Praze, kteří chtějí jít s ODS a říkají, ať Dienstbier jde klidně stranou, protože je ochoten rezignovat kvůli tomu, pokud vznikne velká koalice?

Host (Zdeněk Škromach):
Já myslím, že otázka co je velká koalice v situaci, kdy Sociální demokracie tady byla třetí stranou v pořadí a má to zastoupení poměrně relativně menší než ty dvě velké strany, takže velká koalice bude TOP 09 a ODS v zásadě v Praze.

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, to teď myslíte vážně? Tady obhajujete něco, co je neobhajitelné, podíváte-li se na to, že klíčoví hráči České strany sociálně demokratické v Praze seděli v různých firmách, městských firmách, brali za to miliony? To myslíte smrtelně vážně?

Host (Zdeněk Škromach):
To si myslím, že není zcela v pořádku, ale je to věc každého.

Moderátor (Václav Moravec):
Je to věc Sociální demokracie, vy jste místopředseda ČSSD. Petr Mlýnický, šéf pražské organizace ČSSD si jako sociální demokrat vydělával miliony v městských firmách.

Host (Zdeněk Škromach):
A vy mu to závidíte?

Moderátor (Václav Moravec):
Já mu to nezávidím, přej a bude ti přáno, ale přijde vám to normální?

Host (Zdeněk Škromach):
Ale Sociální demokracie v Praze minulé období nevládla.

Moderátor (Václav Moravec):
Přesto její lidé dostávali z městských firem miliony.

Host (Zdeněk Škromach):
Tady vládla ODS společně se zelenými. Nakonec paní Reedová, která byla, myslím, že zástupkyně nebo viceprimátorka pro věci boje s korupcí, nevím, jak se jí to v Praze povedlo. Ten problém v zásadě je v tom, zda tedy Sociální demokracie bude mít nějaký vliv a to není jenom Praha, když se podíváme, je to i v jiných městech dneska, se podařilo prolomit zřejmě situaci v Hradci Králové, kde Sociální demokracie vyhrála volby a přesto byla snaha TOP 09 a dalších stran vlastně Sociální demokracii z toho vyšachovat. Komunální volby jsou přece o něčem jiném než parlamentní, tam se nerozhoduje o tom, jestli budou mít rodiny dětské přídavky nebo jestli se bude zdaňovat stavební spoření. Tam jde o to, co ty strany měly ve svém programu a musí zvážit každý a individuálně v tom městě při tom vyjednávání, jestli budou schopni více obhájit to, s čím šli do voleb v rámci nějakého uspořádání koalice v tom městě za účinnosti v radě a starosta, místostarosta, primátor a další a nebo jestli bude lepší zůstat v opozici.

Moderátor (Václav Moravec):
Chápu to správně, že podle vás jako místopředsedy ČSSD nepoškodí sociální demokraty v Praze, když ODS dávala významným sociálním demokratům místa ve firmách městských, tak to nepoškodí…

Host (Zdeněk Škromach):
Já myslím, že klíčové je, jaká bude reprezentace v Praze. Tady mě to připadá pomalu i v České republice, tady už pět let, šest let vládne pravice, ODS a další strany a stále jakoby se vytváří dojem, že tady snad vládne Sociální demokracie. Nevládla ani v Praze. Takže zodpovědnost nese samozřejmě ODS.

Moderátor (Václav Moravec):
No řídila firmy za milionové částky.

Host (Zdeněk Škromach):
Řekněme, proč ty, samozřejmě v těch firmách byli i další lidé, i z té TOPky a z dalších, ale problém je přece jiný. Já nerozumím tomu, proč TOP 09, která říkala, že chce vystřídat ODS a že s ní nechce nic mít společného, říká, že dneska vyhovuje, když ODS vymění tváře, když tam budou jiní lidé, ale…

Moderátor (Václav Moravec):
Protože TOPka mluví stejně jako vy, nám jde o program. O tom teďka mluví všichni, i TOPka říká, podívejte se, my máme blíž programově s ODS, tak teďka všichni mají programově k sobě blíž?

Host (Zdeněk Škromach):
Praha není pupek světa. Je potřeba si uvědomit, že v této zemi jsou další města, kde Sociální demokracie uspěla a vyhrála a snaží se sestavit takové koalice, aby byly prospěšné pro to město. A já myslím, že je to účelové. Samozřejmě i mezi těmi jednotlivými stranami a otázka je, že se vedou boje, vedou se v tom, že se pouští informace na druhé a podobně. Vždyť to takhle přece v politice funguje. To, jestli budou nebo nebudou úspěšní a jestli to bude ve prospěch, to ukáže až ten skutečně konečný výsledek. Není to ideální, není dobré, když ne vždycky vystupují třeba jednotně naši představitelé, když Jirka Dienstbier má jiný názor třeba, tak si to mají vyříkat, mají si říct, mají to možná, otázka je, jestli je dobře nechat tady vládnout TOP 09 s ODS a nemít nad tím žádnou kontrolu a čtyři roky být v opozici, nevím. To si ale musí posoudit ti lidé v rámci toho jednání, to není věc vedení strany, a nakonec i v rámci koalic na krajích, které jsou srovnatelné, máme koalice s ODS, máme koalice s lidovci, máme koalice s nezávislými, dokonce někde vládnou naši za podpory komunistů, takže je dobré…

Moderátor (Václav Moravec):
Je dobré být u toho.

Host (Zdeněk Škromach):
Ne, jako je dobré, když přece politiku děláte kvůli tomu, abyste mohl realizovat program a realizovat ho budete tehdy, když k tomu máte možnosti, vládu a nebo jste ve vedení toho kraje, města, obce. Jinak neprosadíte nic, můžete jenom kritizovat z opozice.

Moderátor (Václav Moravec):
Tak abych vás nevzal za slovo, že z opozice teď jen kritizujete.

Host (Zdeněk Škromach):
No samozřejmě.

Moderátor (Václav Moravec):
Zdeněk Škromach, místopředseda ČSSD, host dnešních Impulsů. Děkuji za rozhovor a někdy příště na shledanou.

Host (Zdeněk Škromach):
Hezké odpoledne a zdravím své přátele na Facebooku.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy s tím Facebookem si nedáte pokoj. Zdeněk Škromach.

Rádio Impuls

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze