Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Při nesplnění podmínek podle zákona o nemocenském pojištění dávky nemocenského nenáleží

Při nesplnění podmínek podle zákona o nemocenském pojištění dávky nemocenského nenáleží

Zdeněk Škromach odpovídá na dotaz z portálu ParlamentníListy.cz

Dotaz od: paní Šmídové

Dobrý den mám dotaz ohledně nemocenské na ÚP,od letošního února jsem na úřadu práce v červenci 2009 mi skončila podpora v nezaměstnanosti,ale na ÚP jsem stále jelikož mám dvě děti 9 a 4 roky,práci nemohu dostat jednak kvůli dětem a jednak z důvodu pracovního omezení,můj dotaz spočívá v tom jestli když jsem na ÚP mi někdo vyplací marodní,nebo jestli mám narok na nějaké peníze v marodním stavu?Děkuji moc za odpověd.Šmídová

Odpověď:

Vážená paní Šmídová,

odpovídám na Váš dotaz z listopadu 2009 až nyní, neboť jsem dosud postupně vyřizoval žádosti občanů o pomoc, které mi byly zaslány již dříve.

Podle zákona o nemocenském pojištění jsou nemocenského pojištění účastni pouze zaměstnanci a osoby samostatně výdělečné činné, nikoli uchazeči o zaměstnání.

Za pojištěnce se považuje též osoba po zániku pojištění, pokud jí plyne ochranná lhůta, uplatňuje nárok na dávku nemocenského pojištění nebo dávku pobírá, a dále též fyzická osoba v době přerušení pojištění. Nemocenské v tomto případě náleží, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti došlo po zániku pojištění (tj. po ukončení zaměstnání nebo podnikání) v ochranné lhůtě, která činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění (pokud však pojištění trvalo kratší dobu činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo).

Jinak při nesplnění podmínek podle zákona o nemocenském pojištění dávky nemocenského nenáležejí.

S pozdravem

Zdeněk Škromach

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze