Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Při hlasování v Senátu má nejvyšší účast pětice sociálních demokratů v čele s místopředsedou Zdeňkem Škromachem

Při hlasování v Senátu má nejvyšší účast pětice sociálních demokratů v čele s místopředsedou Zdeňkem Škromachem

Při důležitých hlasováních v Senátu nejčastěji chyběla předsedkyně senátního zdravotnického výboru Daniela Filipiová (ODS). Oznámilo to sdružení KohoVolit.eu na základě své analýzy, podle níž byla senátorka jen na zhruba třetině hlasování.

Filipiová svou nepřítomnost zdůvodnila tím, že často bývá na souběžných zasedáních Rady Evropy nebo mívá schůzky s občany a zástupci různých organizací. "Myslím, že pro mnohé je větším přínosem osobní jednání se senátorem než senátorova přítomnost na hlasování, které je bezproblémové," sdělila. Dodala, že na prezenčních listinách se dá ověřit, že na drtivé většině schůzí Senátu byla, ale nebyla "nutně přítomna" v jednacím sále.

Nadpoloviční absenci měli také moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas, Otakar Veřovský (oba ČSSD), ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) a lidovec Jiří Čunek. "Pokud senátor vykonává nějakou jinou významnou funkci, nemá zřejmě na řádný výkon svého mandátu čas," uvedl k příčinám absencí analytik sdružení Kamil Gregor. Filipiová, Čunek a Vondra však přesto kandidují do Senátu znovu.

Nejvyšší účastí by se naopak mohla pochlubit pětice sociálních demokratů v čele s místopředsedou strany a Senátu Zdeňkem Škromachem. Podobně jako Miroslav Škaloud (ODS) a Marta Bayerová (KSČM) se účastnili více než 90 procent hlasování. Ze senátorů, kteří letos mandát obhajují, patřili podle sdružení k nejvzornějším Karel Šebek (ODS), předsedové výborů hospodářského a kulturního Jan Hajda a Jaromír Jermář (oba ČSSD) nebo předsedkyně senátorů TOP 09 a STAN Soňa Paukrtová. Maximálně pětinovou absenci mělo celkem 30 senátorů.

Největším "rebelem" mezi senátory byl podle sdružení teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS) - při téměř polovině důležitých hlasování se rozhodl právě opačně než většina členů klubu ODS. Podobně ve třetině hlasování nedodržoval stranickou disciplínu ani Palas. Přinejmenším u pětiny hlasování nenásledovalo rozhodnutí většiny kolegů ani dalších šest občanských demokratů. Spolu s Filipiovou to byli Jiří Pospíšil, Tomáš Jirsa, Jiří Oberfalzer, Veronika Vrecionová a předseda klubu Richard Svoboda.

Sdružení analyzovalo hlasování nynějších členů horní komory od předchozích senátních voleb v roce 2006 do letošní srpnové schůze horní komory. Vybralo hlasování o návrzích zákonů, o mezinárodních smlouvách a o nařízeních Evropské unie, tedy 1966 z celkového počtu 3016 hlasování v uvedeném období.

Zdroj: tyden.cz
Autor: ČTK

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze