Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Přesunu se možná od bazénku do sklípku, sdělil Škromach. Pak bez legrace šťouchnul Sobotku

Přesunu se možná od bazénku do sklípku, sdělil Škromach. Pak bez legrace šťouchnul Sobotku

Senátor sociální demokracie Zdeněk Škromach se v on-line rozhovoru se čtenáři Hodonínského deníku rozpovídal o tom, proč se některé voličské skupiny ČSSD od strany v předčasných volbách odvrátily, o svém postoji k předsedovi Bohuslavu Sobotkovi i o svých hovorech od bazénku.

V sociální demokracii se rozhořel spor mezi šéfem strany Bohuslavem Sobotkou a jeho odpůrci, mezi nimiž byl i senátor Zdeněk Škromach. Jak ale sám říká, rozhodně by to nenazýval bojem. "Jen máme různé názory na to, kam by měla ČSSD směřovat a jak. Stejně tak jsme se neshodli na hodnocení posledního výsledku voleb do Poslanecké sněmovny, kdy z očekávaných 35 % to najednou bylo jen 20,5 %. To nelze hodnotit jako volební úspěch, i když jsme byli první na pásce," popisuje Škromach.

Paměti zatím nepíše

"Toto 'utrpené' vítězství nám velmi komplikuje prosazení našich programových priorit a nenaplněná očekávání jsou horší než si přiznat pravdu, že s tímto volebním neúspěchem toho moc nesplníme. Slávek Sobotka i volební manažer ČSSD Milan Chovanec jsou jiného názoru. Přeji jim štěstí ve zhodnocení jejich volebního snažení," dodal politik.

Vnitrostranické napětí vyvrcholilo složením funkcí v čele strany, jak Škromach učinil spolu s Michalem Haškem a Jeronýmem Tejcem kvůli lánské schůzce s prezidentem, kterou všichni přítomní z řad sociálních demokratů popírali.

Svoji rezignaci rozhodně Škromach nechápe jako konec názorových platforem ve straně. "Vyrůstá nám nová nadějná generace služebně mladších politiků, kteří za sebou mají komunální a krajskou kariéru a dozrávají jako víno do vysokých funkcí na nejvyšší úrovni. Rád jim pomohu i dobrou radou a zkušeností. Paměti zatím nepíši. Ale až začnu, tak to bude určitě velmi zajímavé vzpomínání," říká k tomu politik.

Bazének nahradí sklípek

Zdeněk Škromach ke svým voličům a příznivcům v létě promlouval prostřednictvím takzvaných Hovorů od bazénku, které chápe jako lehce úsměvný pohled na politiku a dění v naší zemi. Ohlasy na ně prý ovšem byly velké a tak je možné jejich další pokračování. "Trochu se nám ochladilo, tak přemýšlím o zimním řešení. Možná moravský slípek jako azyl. Něco vymyslíme. A na jaře opět od bazénku," ujišťuje své příznivce zákonodárce.

Bez změny to nepůjde

Jak sám politik zmínil, výsledek sociální demokracie v předčasných volbách nebyl takový, jak straníci očekávali. Kromě toho, že straně podle Škromacha chybí politik typu Roberta Fica, nedokázala během kampaně oslovit své přirozené voliče z řad zaměstnanců, drobných řemeslníků, rodin s dětmi nebo lidí se zdravotním postižením. "Sociální demokracie v celé Evropě prochází krizí hledání témat, která by občany oslovila. Změna bude nutná," upozorňuje senátor.

autor: adr, ParlamentníListy.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze