Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Právo se stává dostupné jen majetným

V Senátu k  doporučení Výboru pro odstranění diskriminace žen 2010.

„Problematika diskriminace a rovnoprávnost žen není zcela jasná ani tady v senátních lavicích. A myslím si, že je to škoda, protože nakonec vládní výbor poukazuje na některé věci. Ale ta snaha řešit věci jenom tím, že dáme usnesení, že je budeme konstatovat, a že do toho nevložíme ani korunu, je prostě jaksi neúčinná.

Tady bylo hovořeno o tom, že bezplatné poradny něco stojí. Samozřejmě, že něco stojí. Ale problém je, že stále více se stává právo dostupné jenom těm majetným, kteří mají na dobré advokáty a kteří mají na dobré rádce, které si dokáží zaplatit. Ale co mají dělat ty ženy, které se dostanou do problémů, nemají úspory, mají děcka na krku a potřebují poradit. Kdo jim poradí? Na ulici? Nebo kam půjdou?

Takže to jsou věci, které samozřejmě jsou potom takovou spirálou, která vlastně navzájem spolu souvisí. Více nebo méně případů je odvozeno taky od toho, že mnohdy odradí vůbec ženu od toho, aby se domáhala svého práva, a to i diskriminace v zaměstnání. Musím říct, že mě trošku šokuje, když tady kolega hovoří o tom, že vlastně to je všechno v pořádku, že trh to všechno zařídí a že vlastně jenom záleží na schopnostech každého jedince. Přitom všichni z praktického života naprosto jasně vědí, že tomu tak není. A pokud hledá údaje, tak by se měl o to tedy skutečně hluboce zajímat, a určitě i v rámci podkladů, které připravuje vláda. A jako zástupci vládní koalice by měli být zřejmě informovanější než opozice, protože mají tyto materiály velmi dobře dostupné. Samozřejmě tyhle statistiky a analýzy existují a jednoznačně prokazují ty závěry, které jsou v této zprávě uvedeny,“ řekl ve vystoupení Zdeněk Škromach k této problematice.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze