Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Porodné není chudinská dávka

Vláda plánuje radikální změny ve vyplácení porodného. Jak hodnotí značné omezení nároku na jednorázový příspěvek, jsme se zeptali stínového ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha: „Je to jedno z asociálních opatření, které povede ke snížení zajištění rodin s dětmi.“

Porodné by se nově vyplácelo jen u prvního dítěte a dosáhly by na něj pouze sociálně nejslabší rodiny, které mají dohromady maximálně 2,4násobek životního minima. Tato jednorázová dávka ve výši 13 tisíc korun pomáhá kompenzovat zvýšené náklady, které rodiny v době narození dítěte mají. „Zdůvodňovat tento krok řádově desítkami rodin, kteří systém zneužívají, ve vztahu ke statisícům, kteří jej potřebují, považuji za nepřijatelné," uvedl Zdeněk Škromach.

„Nemyslím si, že by to měla být nějaká chudinská dávka. Je to dávka, která byla směřovaná na dítě, nikoliv na příjem rodiny," řekl Zdeněk Škromach, který dodal, že se vláda celkově snaží změnit dávky sociální na dávky chudinské.

„Doplatí na to poctivé rodiny, kde alespoň jeden z rodičů pracuje a kteří si zdaleka nežijí nad poměry," uzavřel Zdeněk Škromach.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze