Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Podpora v nezaměstnanosti není milodar!

Vystoupení Zdeňka Škromacha k  návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti.

„Tak jak se v rychlosti schvalovaly některé změny zákonů, mj. i tento, tak byla schválena taková zajímavá věc, že člověk, který ztratí zaměstnání z důvodu organizačních změn, z důvodu toho, že jeho místo zaniklo, a tudíž mu náleží odstupné, tak z tohoto odstupného bude dotovat stát v prvních měsících nezaměstnanosti. Opět další daňová zátěž, kterou vytvořila tato vláda, samozřejmě pro koho jiného, než pro lidi, kteří ne z vlastní vůle ztratili zaměstnání. Touto jakousi formou daně dotují stát, protože se jim o tu dobu odstupného odsouvá nárok na podporu.

A paradoxně zákon říká, že se předpokládá, že odstupné dostali, ale i když ho nedostali, stejně se jim ho odsouvá. Takže i v situaci, kdy člověk má nárok na odstupné, ale protože firma mu možná nevyplatila ani předcházející mzdu, tito lidé jsou najednou několik měsíců bez jakéhokoli příjmu.

To považuji za naprosto nepřijatelné. A nespravedlivé. Protože lidé, kteří nedostali žádné odstupné, dostávají podporu v nezaměstnanosti od začátku. Navíc je potřeba zdůraznit, že podpora v nezaměstnanosti není žádný milodar, ale je to nárok, který vzniká díky tomu, že platíme pojištění, díky tomu, že platíme daně v době, kdy jsme v aktivní činnosti, a z toho nám vzniká nárok za určitých podmínek na podporu v nezaměstnanosti.

Opatření, které bylo přijato, už tady jednou bylo kdysi začátkem 90. let, a právě na základě stejných argumentů bylo změněno. Dnes toto opatření trestá lidi, kteří ne z vlastní vůle, ale na základě toho, že zaměstnavatel buď propouští, dělá reorganizaci apod., přišli o zaměstnání z důvodu zákona, kolektivní smlouvy, mají nárok na odstupné. A z tohoto odstupného si sponzorují dobu nezaměstnanosti,” prohlásil mísopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze