Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Podpora rodin s dětmi, garance důchodů a neziskové zdravotnictví bez poplatků

Podpora rodin s dětmi, garance důchodů a neziskové zdravotnictví bez poplatků

Zdeněk Škromach představil programové priority ČSSD v oblastí sociální péče a zdravotnictví.

 Prioritami sociální demokracie je garance reálných důchodů, dětské a rodičovské přídavky a podpora bydlení mladých rodin. „Životní náklady důchodců zpravidla rostou rychleji než průměrná inflace. Reálná hodnota důchodů by se proto měla udržet alespoň na úrovni 55 % čisté mzdy. Jako případnou jednorázovou „drahotní" kompenzaci uskutečníme výplatu tzv. 13. důchodu z dividendy ČEZ," řekl Škromach.

Reformy vlády Mirka Topolánka zvýhodnily pouze nejbohatší vůči všem ostatním. Tedy vůči těm, kteří zabezpečují dlouhodobou stabilitu sociálního systému. „Práve rodiny s dětmi byly nejvíce postiženy dodatečným zdaněním ve formě zdravotnických poplatků, DPH, inflace, skokové liberalizace nájemného atd. To je nutno rodinám vrátit. At už dětskými přídavky, vyššími daňovými odpočty (bonusem), společným zdaněním manželů, zvýhodněním v reformovaném důchodovém systému, či rozšírením možností čerpání rodičovského příspěvku," vysvětlil Škromach.

Sociální demokracie zároveň hodlá výrazně podpořit mladé rodiny při řešení jejich bytové otázky. ČSSD podpoří mladé rodiny s dětmi při získání prvního bytu nebo při rekonstrukci staršího bytu formou „novomanželských půjček", tj. zvýhodněných půjček mladým lidem do 40 let s odpočty na každé narozené dítě. Také plánuje znovu zavést státní podpory na získání startovacích bytu pro mladé rodiny a podpořit novomanželské půjčky na pořízení amodernizaci bytu s odpočtem části dluhu pri narození dítěte. Zvláště v krizi si sociální demokracie uvědomuje spolupráci státu při pořizování hypoték. „Zachováme podporu stavebního spoření a hypoték. Pro případ, kdy se občané v důsledku nezaměstnanosti dostanou do platebních problémů a zhorší se finanční situace jejich domácností, připravíme systém refinancování hypoték," popsal opatření ČSSD Škromach. „Tyto systémy lze připravit ve spolupráci s bankami tak, aby vyžadovaly jen minimální příspěvky z finančních prostředků státu." dodal.

 Zdravotnictví vnímá sociální demokracie jako veřejnou službu, kterou poskytuje sít veřejných neziskových nemocnic doplněná a provázaná se sítí soukromých zdravotnických zařízení - především ambulancí, které působí ve smluvním vztahu s veřejným pojištěním. Zdeněk Škromach také zdůraznil odhodlání sociální demokracie v případe vítězství ve volbách okamžitě zrušit zdravotní poplatky. „Jsme si vědomi, že moderní lékařská péče je stále dražší a vyžaduje vložit více peněz do systému. Řešení však nevidíme v neodůvodněném a plošném zvyšování spoluúčasti pacientů," řekl Škromach. „Lepší organizací, efektivní technikou a promyšlenou centrální lékovou politikou ušetříme miliardy, které jsou v současnosti vybírány od pacientů a ty investujeme do zkrácení čekací doby na operaci a drahých léků," popsal opatření sociální demokracie Škromach. „Budeme také garantovat limit maximální ročn spoluúčasti u chronicky nemocných pacientů." dodal Škromach.

Sociální demokracie striktně odmítá privatizaci nemocnic a zdravotních pojištoven. Bude prosazovat neziskový princip klíčových zdravotnických zařízení, zejména fakultních nemocnic a zdravotních pojištoven. ČSSD také nedopustí propojování pojištoven a zdravotnických zařízení, které vede ke vzniku soukromých zdravotnických monopolů, jejichž primárním cílem je zisk a nikoli kvalitní a dostupná zdravotní péče.

 

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze