Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Pod hysterickým tlakem mají mnozí členové strach!

Pod hysterickým tlakem mají mnozí členové strach!

Nynější konference sociální demokracie probíhají v mediální hysterii, kdy se mnohdy členové obávají vyjádřit jiný názor, než ten, který se očekává, uvedl v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Dosavadní jednání krajských organizací ČSSD vyznívají jednoznačně: podpora předsedovi Bohuslavovi Sobotkovi a až na výjimky zní požadavek, aby se Michal Hašek, Zdeněk Škromach a Jeroným Tejc vzdali svých stranických funkcí.

„Jsem rád, že se mohou (straníci) vyjadřovat svobodně, že je nikdo nebude postihovat za to, že někoho vyzývají k odchodu, případně k rezignaci," řekl v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz jeden těch, kteří jsou označováni za „pučisty" Zdeněk Škromach, a to se zjevnou, mírně ironickou narážkou na jednání předsednictva po volbách, kdy většina členů vyzvala k rezignaci předsedu strany Sobotku a nyní se žádají naopak jejich hlavy.

Připomněl, že svého času, za stranického předsednictví  Miloše Zemana, ten mnohdy neprosadil svůj názor právě na předsednictvu a většinou se obrátil právě na ÚVV, kde měl podporu. „Je tedy legitimní postup, že straničtí funkcionáři využívají  různé stranické orgány k vyjádření svých politických stanovisek," konstatoval na obhajobu svého postupu.

Podle Škromacha nynější konference probíhají v mediální hysterii, kdy se mnohdy členové obávají vyjádřit jiný názor, než ten, který se očekává. „Při tom tlaku na řadové členy předsednictva, kteří vyjádřili svůj názor, mám obavu, že vůle vyjádřit jiný názor, než je předsedy Bohuslav Sobotky, může být pro mnohé do budoucna problémem. To by měli vnímat všichni," uvedl varovně do stranických řad. Vznesl také otázku, proč je jednostranná podpora v pravicových médiích předsedovi strany.

Nicméně si myslí, že jde spíše o odvádění pozornosti od volebního výsledku, který byl pro ČSSD neúspěchem. „Mrzí mě, že celá kampaň, která se nyní odehrává, zakrývá, že se přestalo hovořit o tom,  jak vlastně naložíme právě s volebním výsledkem," řekl.

Jsem připraven nést odpovědnost

Uplynulé dny jsou pro místopředsedu sociálních demokratů zajímavé i osobně, jako člověka. „Kdy slyší  různé názory od lidí, s nimiž léta spolupracuje, vedl kampaně a podobně. Názor si samozřejmě vytvářím a ústřední výkonný výbor bude poslední štací, kde se mohu k věci vyjádřit a i kdybych se nerozhodl já, tak rozhodne on," poznamenal Škromach. Část lidí ho překvapila negativně, na druhé straně jiní lidé ho překvapili pozitivně, a to i od ti, od nichž by to nečekal. Stanoviska, která dostává, jsou od neutrálních přes odmítavé až agresivní, včetně podpůrných.

Ovšem názory s nimiž je nyní konfrontován, budou mít také vliv na jeho rozhodnutí. „Zpočátku, kdy se rozpoutala ta hysterie, tak samozřejmě převažovaly negativní projevy, ale v poslední době, tak jak se lidé postupně seznamují s fakty, převažují podpůrná stanoviska.," uvedl. Na poznámku, že dosavadní skóre krajských konferencí je ale jednoznačně ve prospěch Sobotky, reagoval slovy, že jde o výzvy „zvažte a udělejte". „Já to zvážím a udělám. Jsem připraven nést odpovědnost jednak za volební výsledek, tak i za věci, které mohou být posuzovány různě," doplnil.

Nemuseli jsme to tak uspěchat

„Z dnešního pohledu asi nebylo třeba stanovisko předsednictva tak uspěchat," prohlásil Škromach. Uvedl, že zřejmě měl dát větší prostor k diskusím o závěru volební kampaně a výsledkům voleb. Nicméně věří, že bude po jednání ÚVV 10. listopadu bude jasno.

Připustil, že nyní již otevřený spor v ČSSD se jen tak nevypaří. „Sociální demokracie byla historicky  stranou, v níž byly různé názorové proudy. Jiná věc je, že je potřeba nějaké  řešení, aby nastala zase normální fungování strany, což si myslím, že po 10. listopadu nastane. Bude to zpodpovědnost těch, kteří pak stranu povedou a ponesou politickou zodpovědnost," řekl Škromach. Nepřímo tak naznačil jakési smíření s tím, že po ústředním výkonném výboru už nebude místopředsedou strany.

Míní také, že zásadní věcí bude definice oné stranické jednoty. „Bude to na mocenské struktuře, která nyní získává podporu. Pro Slávka Sobotku ale jistotou pro jednotu poslaneckého klubu je Jeroným Tejc, jako předseda klubu. Nechápu snahu o změnu na této pozici, protože právě Tejc zaručuje Slávkovi Sobotkovi, že klub bude jednotný. To má logiku v tom, že pokud Tejc, který má jiný názor, zůstane předsedou klubu, tak to zaručuje hlasy i dalších členů, kteří mají také jiný názor, než předseda strany," dodal Škromach.

(Jiří Kouda,  prvnizpravy.cz)

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze