Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Pleny nezlevníme, zvýšíme přídavky pro děti

Pleny nezlevníme, zvýšíme přídavky pro děti

Bývalý místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach přiznal, že jeho strana nemůže dostát předvolebním slibům a nemůže realizovat zlevnění plen pro děti. Tvrdí však, že našel způsob jak zvýšit případky na děti.

Řešení je prý jednoduché

Škromach to oznámil na sociální síti facebook."Tak prý nemůžeme splnit volební slib a zlevnit pleny pro děti. Je realitou, že sníženou sazbou to nejde, ale každá rovnice má několik řešení. Mám řešení, které je rozpočtově srovnatelné a nemůže je zpochybnit ani Babiš," prohlásil Škromach.

"Věřím, že si ho osvojí paní ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová. Prostě peníze, které se vyberou na daních z plen pro děti použijeme na zvýšení dětských přídavků pro děti do dvou let věku. Jednoduché, rychlé a rozpočtově neutrální," dodal exmístopředseda ČSSD.

Na četné dotazy v diskusi na své facebookové zdi pak vysvětloval podrobnosti svého údajného řešení. Zároveň si neodpustil kritiku na bývalou vládu expremiéra Nečase."Jestliže se vláda rozhodla, že sníží DPH na pleny, tak by to znamenalo snížení příjmu státního rozpočtu o tuto sníženou daň.

Pokud dnes říká, že to technicky nejde, tak prostě ty peníze, které by snížením daně do rozpočtu nepřitekly rozdělí rodinám s malými dětmi. Pravičáci se stále snaží něco zdůvodňovat, proč nejde přidat rodinám s dětmi a podobně. Kdyby rodinám nesebrali peníze za Nečase a Drábka, nemuseli jsme to dnes řešit," řekl Škromach.

ČSSD varoval Petr Mach

ČSSD i její koaliční partnery ještě před vznikem vládního kabinetu varoval šéf Svobodných Petr Mach v prosinci minulého roku, že snížení daně na dětské plety nebude moci uskutečnit. "Rodící se koalice plánuje zdaňovat dětské plenky 5% sazbou daně z přidané hodnoty. Problém ale je, že Evropská unie nařizuje, aby plenky byly zdaňovány základní sazbou, která u nás činí 21 %. Jsou lídři ANO a ČSSD tak neznalí, nebo se chystají na vystoupení České republiky z EU? Když byla v roce 1993 zavedena DPH, byly dětské plenky zdaňovány 5% sazbou. Tu vlády postupně zvyšovaly na 9 % a 10 % a letos vláda na nátlak EU přeřadila plenky do základní sazby, která byla mezitím zvýšena na 21 %," prohlásil Petr Mach.

Podle jeho slov Evropská komise už v roce 2006 varovala Českou republiku, že na ni uvalí finanční sankce za to, že jsou plenky zdaňovány nižší sazbou. "Od té doby se pokoušela česká vláda v Bruselu vyjednávat, aby mohly být plenky zdaňovány nižší sazbou, ale nepochodila. Plenky v povoleném seznamu věcí, které mohou být ve snížené sazbě, nejsou," varoval Mach ČSSD v prosinci minulého roku.

(aj, Prvnízprávy.cz) 

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze