Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Platy ve zdravotnictví vzrostou o pět procent, slíbil Němeček odborům

Platy ve zdravotnictví vzrostou o pět procent, slíbil Němeček odborům

Všem zaměstnancům ve zdravotnictví stoupnou platy o pět procent, slíbil v úterý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček Dagmar Žitníkové, jež zastupuje odborový svaz zdravotnictví. Platy by mohly vzrůst v lednu. Celkem jde o 3,1 miliardy korun.

„Pět procent považuji za maximum možného, aniž bychom destabilizovali systém veřejného zdravotního pojištění,“ řekl Němeček. Ten doufá, že navýšení platů sníží odliv zdravotníků z ČR.

Němeček s požadavkem nepůjde za ministrem financí Andrejem Babišem. Počítá, že peníze navíc dokáže stát vybrat na zdravotním pojištění. Podle něj se vybere víc, protože ekonomika poroste. To sebou ponese vyšší zaměstnanost a tím i vyšší odvody.

„Do lůžkové péče jde zhruba 120 miliard korun, navýšení činí tři miliardy. Jsem přesvědčen, že zdravotní pojišťovny se s ním budou schopny vypořádat, byť jejich postoje jsou opatrné,“ uvedl ministr na otázku iDNES.cz, co se stane, když prognózy selžou. V úterý statistici zveřejnili informaci, že průmysl spadl meziročně o 5,2 procenta .

Odbory budou o nabídce jednat

Dagmar Žitníková nabídku pochválila, zároveň ale uvedla, že o ní odbory teprve budou jednat a rozhodnout se, zda ji přijmou. Původně chtěly desetiprocentní růst.

„Není to naplnění toho, co požadujeme, musíme se k tomu proto vrátit na jednání našich orgánů a domluvit se i s Lékařským odborovým klubem,“ podotkla předsedkyně zdravotnických odborů. Zároveň netajila, že s jednáním je spokojena. „Pan ministr nás mile překvapil. Začali jsme vyjednávat na 3,5 procentech, což pro nás bylo nepřijatelné,“ dodala.

Ministr se ještě sejde s předsedou Lékařského odborového klubu Martinem Englem. Na úterní jednání nedorazil, protože je v zahraničí.

„Nebudeme ta procenta brát jako na nějakém tržišti. Vstřícnosti pana ministra si vážím, nicméně nejsem si jist, zda byly vyčerpány už všechny možnosti, proto jednání ještě není konec,“ řekl iDNES.cz Engel.

Vyšší mzdy může nařídit vláda, na akciovky je krátká

Peníze do nemocnic chce rezort dostat navýšením ceny práce v úhradové vyhlášce pro rok 2015 a vládním nařízením, jež uloží pětiprocentní navýšení mezd v lůžkových zařízeních, jež jsou příspěvkovými organizacemi státu.

Jenže vládní nařízení nedosáhne na akciové společnosti. Přitom většina krajů v minulosti převedla své nemocnice pod tuto obchodní formu. Příspěvkové organizace zachovaly pouze Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina a Moravskoslezský kraj.

Němeček tvrdí, že i do akciovek navýšení dorazí a nemocnice je využijí na platy. Jednat kvůli tomu chce i s hejtmany, kteří jsou, až na výjimku, stejně jako on z ČSSD.

„U nemocnic ve formě obchodních společností je potřeba řešit růst mezd přes kolektivní smlouvy a je potřeba, aby se odborové organizace dohodly se zaměstnavateli na růstu. Zaměstnavatelé ale jednoznačně deklarují, že když budou mít finanční prostředky, použijí je na mzdy, aby bylo zdravotnictví personálně stabilizované,“ domnívá se Žitníková.

Podle Žitníkové znamená 3,1 miliardy v průměru na jednoho zaměstnance navýšení 1 500 korun do superhrubé mzdy. Po zdanění dostanou přidáno v průměru řádově stokoruny, sdělila předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR.

Němeček slib dal tři dny před komunálními a senátními volbami. Tvrdí, že o dárek voličům nejde, protože úhradová vyhláška se řeší vždy ke konci roku.

V minulosti navýšení platů sliboval i ministr Leoš Heger. Po akci Děkujeme, odcházíme podepsal s lékařskými odbory memorandum. Odbory po čase ovšem upozornily, že značná část lékařů se přidání na platu nedočkala.

Zdroj: idnes.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze