Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Platit špatně za práci je zločin

Platit špatně za práci je zločin

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach v dalších Hovorech u bazénku prohlásil, že stát by měl v příštích letech vyhradit finanční prostředky na pracovní praxi pro studenty, aby se tak zlepšila jejich pozice při hledání prvního zaměstnání.

Právě absence pracovní praxe je podle Škromacha základní překážkou pro mladé lidi při hledání práce. Politik je přesvědčen o tom, že stát by měl vynakládat právě tímto směrem dostatečné finanční prostředky. "Problémem v oblasti nezaměstnanosti u mladých lidí je především v tom, že tito lidé nemají po ukončení školy žádnou praxi. Než dávat podpory je lepší vyčlenit peníze na aktivní politiku zaměstnanosti a zajistit tak, aby mladý člověk mohl nastoupit na praxi ještě v průběhu studia," řekl Škromach.

"Po roce praxe ve svém oboru je to už úplně jiné. Mladý člověk může říct: měl jsem praxi v této firmě, na úřadu a podobně. Proto by na vysokých školách měla být zavedena možnost pracovní praxe pro studenty v posledních dvou letech studia. Nemusela by být povinná, ale měla by to být to možnost pro zájemce o tuto praxi," dodal místopředseda ČSSD.

V této souvislosti politik uvedl, že na druhé straně, ale musí být to, co mladý člověk zaměstnavateli nabídne. "Zpočátku bude nutné, aby to stát vyrovnával příspěvkem na absolventskou praxi a podobně. Potom už ale záleží na tom každém člověku, jak si domluví mzdové podmínky. Tady bych nezapomínal na odbory i pro lidi, kteří mají vysoké vzdělání neboť zaměstnavatel má tu výhodu, že má všechny ekonomické nástroje v ruce," upozornil politik.

Zdeněk Škromach zdůraznil, že za odvedenou práci, by měl mladý člověk řádně odměněn."To ovšem nejde prosadit bez součinnosti. Za tímto účelem kdysi vznikly odbory. Samotný člověk, pokud není například významný vědec, nebo výjimečný pracovník ve svém oboru, jen těžko si sám sjedná dobré mzdové podmínky. Stát by měl ve státní správě nastavit určité tarifní tabulky a když nastoupí i absolvent se základní praxí, tak by měl dostat přiměřenou mzdu," řekl místopředseda ČSSD.

"U soukromých firem je to složitější. Tam se většinou sjednává mzda v kolektivních smlouvách. Ovšem bez pracovní praxe se jen těžko může člověk domlouvat se zaměstnavatelem. Jenom vystudovat školu nestačí. Pokud mladý člověk ukáže už v době studia, že něco chce dělat a uplatnit se ve svém oboru bude se jinak tvářit i eventuální zaměstnavatel i stát," ukončil Zdeněk Škromach.

(aj,Prvnízprávy.cz)

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze