Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Plány ministra Drábka v oblasti dávek v hmotné nouzi jsou asociální a pro ČSSD nepřijatelné

Plány ministra Drábka v oblasti dávek v hmotné nouzi jsou asociální a pro ČSSD nepřijatelné

ČSSD považuje plány ministra Drábka, který chce podle médií omezit státní pomoc pro sociálně nejslabší spoluobčany, za další signál zcela asociální politiky současné vlády, která svou nastavenou sociální a daňovou politikou zvýhodňuje především ty nejbohatší skupiny obyvatel

Lidem, kteří se ocitnou ve specifické sociální a životní situaci, kdy přijdou například o práci a následně budou bez peněz, stát podle plánů ministra Drábka primárně nepomůže. Nejdříve se musí obrátit na rodinu, příbuzné, bývalé manžele či manželky. Teprve po této zcela nedůstojné fázi „žebrání“ se může občan obrátit na stát, respektive na úředníka, který podle představ ministra Drábka bude o konkrétním osudu daného člověka „individuálně“ rozhodovat.

Takovýto směr sociálních opatření je nejen nedůstojný, ale zcela devalvuje samotný smysl státní pomoci – místo zajištění pomoci člověku v hmotné nouzi a snaze o jeho rychlý návrat do pracovního procesu bude stát zátěž na tento návrat přenášet na rodinu se všemi doprovodnými efekty finančních nákladů.

Ministr Drábek vědomě říká, že kdo se ocitne bez peněz, tedy bude pro stát ekonomicky „nezajímavý“, ať si pomůže hlavně sám. Zbavování se odpovědnosti státu za sociálně slabé spoluobčany je velice nebezpečnou a nezodpovědnou cestou, která může vést k nastolení propastných sociálních rozdílů naší společnosti.

ČSSD s takovým směrem koaliční sociální politiky zásadně nesouhlasí a podpoří takové úpravy a legislativní změny, které zajistí, že to bude nadále stát, kdo bude pro sociálně nejslabší a pro lidi v nouzi odpovědným záchytným bodem, jenž jim pomůže s návratem do normálního života.

Zdeněk Škromach, místopředseda Senátu PČR a stínový ministr práce a sociálních věcí za ČSSD

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze