Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Pietní akt u pomníku Rudé armády

Pietní akt u pomníku Rudé armády

Na dvou místech moravské metropole uctili v pátek 8. května 2015 představitelé kraje v čele s hejtmanem Michalem Haškem památku obětí druhé světové války.

Zástupci kraje nejprve dopoledne spolu s představiteli Statutárního města Brna, Svazu bojovníků za svobodu, brněnského diplomatického sboru, a dalších institucí a organizací položili věnce u památníku v Kounicových kolejích. V odpoledních hodinách vzpomínkový program vyvrcholil pietním aktem u pomníku Rudé armády na Moravském náměstí.  Na náměstí vlály prapory a zněly hymny Ruské federace, Slovenské republiky, Ukrajiny a České republiky. Květinové dary zde položili představitelé Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Michalem Haškem, pamětníci osvobozeneckých bojů, zástupci brněnského diplomatického sboru, Armády a Policie ČR a dalších organizací a institucí.

Hejtman Michal Hašek v proslovu při pietním aktu vyzdvihl statečnost a oběti všech účastníků osvobozovacích bojů i příslušníků domácího i zahraničního odboje. Jménem Jihomoravského kraje i jménem svým vyslovil hluboké uznání žijícím válečným veteránům a vzdal úctu padlým. "Nebýt hrdinství všech spojeneckých vojáků na západní i východní frontě včetně domácích odbojářů, tak bychom společně nad fašistickým Německem nezvítězili a nad Špilberkem by nadále vlála vlajka s hákovým křížem. Český národ by neexistoval a neužívali bychom si svobodu a demokracii. Tohle vše je třeba připomenout. Je zde památník vojáků, kteří padli na samém konci války. Je jedno, jakou měli hodnost a z jaké části Sovětského svazu pocházeli. Byli to lidé, kteří se už těšili, že válka skončí a vrátí se domů za svými blízkými. Bohužel se jim tento sen nesplnil, protože padli, aby osvobodili jižní Moravu a my jsme mohli žít ve svobodě, míru a demokracii. Proto je potřeba si připomínat jejich památku, poděkovat jim a jejich příběhy říkat mladé generaci, protože bohužel platí, že pokud někdo zapomene svoji historii, je odsouzen k tomu, aby ji prožíval znovu. Já nepřeji České republice, Evropě, ani jiné části světa, aby se zopakovalo něco tak strašného, jako byla druhá světová válka," řekl hejtman Hašek.

Autor: Portál Jihomoravského kraje

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze