Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Pietní akt na Prokopce

Pietní akt na Prokopce

Před chvílí jsem se zúčastnil Slavnostního shromáždění k 71. výročí ukončení 2. světové války u památníku 313 obětí pochodu smrti na Prokopce u Krupky.

Mile mě překvapil zájem a účast hlavně mladých lidí. A společně jsme vydrželi i déšť se sněhem.

Hezký den.

Zdeněk Škromach via Facebook.


 PAMÁTNÍK 313 OBĚTÍ POCHODU SMRTI

Pochody smrti - tyto pochody se uskutečňovaly v době 2. světové války, kdy v letech 1944-45 byli vězni z koncentračních táborů blízko fronty nuceni pod hrozbou okamžitého usmrcení jít mnohakilometrové pochody bez dostatku jídla, pití i odpočinku. Lidé byli podvyživení, nemocní, vyčerpaní, nedostatečně obutí a oblečení, vystaveni jakémukoliv nepříznivému počasí. Kdo již dále nemohl pochodovat, byl zastřelen. Stejně tomu bylo i u transportů v přeplněných dobytčích vagonech, kde byli zajatci zavřeni i několik dní bez možnosti získat potraviny či provést hygienu.

Jeden takový transport zastavil dne 24. dubna 1945 na nádraží v Bohosudově. Vlak s 1880 vězni české, ruské, polské, italské, francouzské a německé národnosti vyjel ze sběrného tábora Ammendorf/Osendorf u Halle a mířil směrem na Plzeň. Při zastavení v Bohosudově se někteří lidé z transportu vykoupali v malých tůních pod nádražím, mnozí se vody také napili. Celkem 313 vyčerpaných a nemocí zesláblých vězňů zde zemřelo na zápal plic nebo tyfus. Jejich těla byla naházena do prohlubní opuštěného dolu Elbe nedaleko trati. Po skončení války byla těla exhumována a pohřbena do hromadného hrobu proti kostelu sv. Prokopa.

Památník obětem transportu smrti byl odhalen roku 1948 a je každoročně místem konání pietního aktu u příležitosti výročí ukončení 2. světové války a k uctění památky jejím obětem. 

Text, foto: krupka-mesto.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze