Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Paroubka a Ratha bylo dost. Budou-li kandidovat, půjdu do toho taky

Paroubka a Ratha bylo dost. Budou-li kandidovat, půjdu do toho taky

Nově zvolený senátor a kandidát na místopředsedu horní komory Zdeněk Škromach nebude usilovat o post předsedy ČSSD. Chce, aby se o tento post poprali úřadující stranický šéf Bohuslav Sobotka a hejtman a šéf Asociace krajů Michal Hašek. Do klání o posty ve vedení strany se však Škromach zapojí

V případě, že o post prvního místopředsedy bude usilovat neúspěšný z volby předsedy, je připraven nově zvolený senátor ucházet se jen o místopředsednický post. „Pokud by ale třeba na prvního místopředsedu kandidoval David Rath, tak bych s ním do souboje šel," řekl v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Škromach. Rath přitom na dotaz, zda by se o zisk zmíněného postu pokusil, reagoval: "Mám už asi pět nominací." Souboj tudíž není vyloučen.

Škromach je připraven kandidovat na post prvního místopředsedy i v případě, bude-li se o něj ucházet někdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Proč nechcete Paroubka a Ratha ve vedení?
Myslím si, že jak Jirka Paroubek, tak David Rath jsou taková ta radikálnější skupina. A já jsem zastánce spíš té umírněnější ČSSD, která si jde za programem. Navíc si myslím a ukázaly to teď podzimní volby, kdy jsem měl pocit, že jak Jirka Paroubek, tak David Rath hráli spíš tak trošku na neúspěch ČSSD, což by pro ně znamenalo posílení pozic. Nic takového se ale nestalo a svou roli v tom určitě sehrálo i to, že sociální demokracie změnila styl jednání a vystupování.

Mnozí lidé by ale chtěli, aby se Jiří Paroubek vrátil. Myslíte, že má šanci?
V demokratické straně je určitě dobře, když na každou funkci je několik kandidátů, ale myslím si, že ta éra Jirky Paroubka a Mirka Topolánka skončila, což se ukázalo už v době, kdy Topolánka vystřídal Nečas. I když Jirkovi se to asi nelíbí a někde mi to dá možná pocítit...

...to si pište. Na jeho stránkách Vaše věc. Mimochodem, čtete je?
Ne, vůbec. (smích)...tak si myslím, že se nedokázal přeladit na nového lídra ODS a že pro ČSSD už se ten úspěch nedal zvládnout. Ten se dal zvládnout jenom v případě, kdyby odešel stejně jako Topolánek. Samozřejmě ale, že za všechno nemůže jen Jirka Paroubek, těch chyb ČSSD udělala víc. Třeba když jsme po volbách zjistili, že nemáme žádný koaliční potenciál. Nám vlastně zbyli jen ti komunisti.

ČSSD si za čtyři měsíce vybere nové vedení. Nebudete se ucházet o post předsedy?
Oslovila mě spousta lidí, ale já si v tuto chvíli myslím, že v době, kdy to strana potřebovala, tak jsem kandidoval. Dneska těch kandidátů máme dost a přinejmenším ti dva nejvýznamnější (úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a šéf Asociace krajů Michal Hašek - pozn. red.) zaručují, že sociální demokracie - ať už jejich souboj dopadne tak nebo tak, že má před sebou nějakou budoucnost. Jde o lidi, kteří se drží programu sociální demokracie, což je pro mě klíčové. Vždycky jsem byl loajální k sociální demokracii, nikoli k členům vedení. A v této chvíli je podle mě dobré, že ten souboj svede vlastně nastupující politická generace, která dneska nastupuje do nejvyšších funkcí v politice.

Jinými slovy jste teď právě diskvalifikoval všechny další starší kandidáty.
Tak Luboš Zaorálek už se někde snad i dokonce vyjádřil, že kandidovat nebude. Myslím si, že reálně zvážil svoje možnosti a šance. Co se kolegy Vladimíra Drymla týká, tak v jeho případě si spíš myslím, že mu ta možná kandidatura má dát mediální prostor, aby se mohl vyjadřovat.

A Martin Pecina?
U něj si myslím, že jeho možná kandidatura je vyjádřením určitého postoje. V situaci, která dneska ve straně je a řekněme i u toho jeho zakotvení, tak - a nechci ho podcenit, ale myslím si, že jak Slávek, tak Michal mají v sociální demokracii hodně hluboké kořeny.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze