Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Odstupné nelze považovat za výslužku pro úhradu podpory v nezaměstnanosti

Záznam vystoupení Zdeňka Škromacha k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti.

„Já bych jenom krátce reagoval na některá vystoupení, která tady zazněla. Myslím, že dochází k určitému nedorozumění. Je potřeba říci, že to není žádný souběh odstupného a podpory v nezaměstnanosti. Nic takového neexistuje. Podpora v nezaměstnanosti je jedna věc a odstupné je vyplaceno jako součást příjmu, a ten skončil. Ve chvíli, kdy zaměstnanec skončí ve firmě, nemá žádný příjem. To je potřeba si říci jasně.

Příště možná budeme hodnotit, kdo dostal jaké prémie. To se nemusí nazývat odstupné. To může mít jiný název. A budeme cenzovat, jestli ten člověk má naspořeno? A pak dostane podporu nebo nedostane? To nejsou žádní lumpové. Navíc je tam podmínka, kdy vůbec člověk může dostat podporu v nezaměstnanosti, podle počtu odpracovaných měsíců, atd. Nebo porovnáme-li situaci, kdy zaměstnanec pracuje na dobu určitou, skončí mu pracovní poměr, má okamžitě nárok na podporu. Tady hodnotíme to, jestli dostal jiný příjem v rámci svého pracovního poměru.

Já chápu, že prostě chceme šetřit a že chceme šetřit na tom "pravém" místě, na nezaměstnaných, ale já to považuji za trošku mimo. A hlavně -- odstupné je třeba charakterizovat nikoli jako výslužku, ze které si budu hradit podporu v nezaměstnanosti. Ostatně v zahraničí -- nebo i zahraniční firmy tady vyplácejí, když končil třeba Philips Morris, ale i další, násobně vyšší odchodné,” prohlásil k zákonu místopředseda Senátu Zdeněk Škromach.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze