Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Odpovídám všem, jen ne osobním útokům  

Odpovídám všem, jen ne osobním útokům  

Kdo z politiků tráví nejvíce času na Facebooku a komunikuje tam se svými přáteli? Překvapivá odpověď: Zdeněk Škromach

Na sociální síti Facebook patří k těm nejaktivnějším uživatelům. Má 3 481 přátel, publikoval 139 alb s fotografiemi, se svými „přáteli“ si rád a často povídá. O koho jde? Je to mladý politik z některé z nových stran, který si buduje image mezi voliči na internetu?

Ne. Jde o Zdeňka Škromacha ze sociální demokracie. Jen pro srovnání: Předseda zelených Ondřej Liška, jehož bychom mohli považovat za vzor politika moderního střihu (a jehož strana chce vést letošní volební kampaň především prostřednictvím internetu), má na svém profilu „jen“ 847 přátel. A dvě veřejná fotoalba.

Správný hospodář hraje FarmVille

Někdy může Škromachovo působení na Facebooku působit jako vtip, třeba když každý den popisuje svůj program stylem: „Je po ránu na mezinárodní konferenci Hledání východisek ze současné hospodářské krize. (…) Dokonce tu mají dobré kafičko. Jen ty rytířské artefakty mi k tématu nějak neladí. Hezký den.“

Nebo když se pustil do hraní FarmVille, hry populární mezi uživateli Facebooku, ve které si hráči budují farmu a sklízejí výnosy ze svých polí. „To jako správný hospodář z venkova musím,“ říká s úsměvem Škromach, který pochází z Rohatce u Hodonína.

Na druhé straně je Zdeněk Škromach jedním z mála politiků, kteří se svým stránkam na Facebooku skutečně věnují a využívají je ke komunikaci. Každé ráno zveřejňuje svůj program na celý den, během čtvrtka, kdy byl na zmíněné mezinárodní konferenci sociálnědemokratických stran k hospodářské krizi, se dvakrát zapojil do diskuse ve svém profilu na téma změn důchodového systému.

Na Facebooku kvůli dětem 

„K Facebooku mě přivedly moje děti, které o něm mluvily, tak jsem si to chtěl vyzkoušet. Je to pro mě zajímavá sociologická studie toho, jaké názory mají lidé na internetu,“ komentuje své působení na Facebooku pro ParlamentniListy.cz Škromach. A dodává: „Já jsem velký počítačový fanoušek, začínal jsem už na Commodore 64 a dodnes si rád zahraju nějakou hru."

Tak živé působení na sociálních sítích je pro politiky spíše neobvyklé. Škromachův šéf Jiří Paroubek nemá na Facebooku osobní profil, ale jen fanouškovskou stránku, kterou tvoří z větší části přehled jeho vyjádření pro média a oficiální fotografiie.

To Škromach si podle vlastních slov tvoří profil sám, bez pomoci asistenta nebo poradce. A vystavuje na něj snímky ze svých cest po republice nebo třeba fota z plesu, jehož se zúčastnil.

Politolog: hlavně nebýt trapný

Jak se na takové působení Škromacha na Facebooku dívá politolog Petr Just? „Já sám si politiky mezi své přátele na Facebooku zásadně nepřidávám,“ říká Just, „ale od svých známých vím, že prezentace některých z nich působí dosti rozpačitě, někteří se snaží až příliš otavřít své soukromí, což může působit zvláštně.“

Může vůbec být Facebook pro politika, jenž kandiduje ve Zlínském kraji, dobrou cestou, jak získat nové voliče. Na Síti se obvykle vyskytují spíše mladí voliči z velkých měst. „Politici pochopili, že budoucnost každé strany je v mladých voličích, proto i starší politici nadbíhají mladým. A Facebook je pro to dobré prostředí, místo aby je oslovovali někde u univerzity nebo u klubu. Internetová kampaň je navíc mnohem levnější než chození po ulicích a rozdávání letáků,“ řekl serveru ParlamentniListy.cz Just.

Odpovídám všem, jen ne osobním útokům  

Škromach ale nemá na Facebooku ani zdaleka jen své příznivce. Nedávno mu například napsal jeden z jeho facebookových přátel na zeď: „Vládli jste 8 let...a že by si mohli důchodci za Vaší vlády vyskakovat jsem si nějak nevšimnul. Za Topolánka i Paroubka se měli +- úplně stejně...Na Toskánsko měli třeba Urban a Borůvková, ale důchodci určitě ne...Bohužel Vás budu muset zase volit, ale je to jedna velká tragédie!“

Škromach k tomu říká: „Myslím si, že je důležité, aby spolu lidé mluvili, reaguji i na ostřejší komentáře. Vyhýbám se jim jen, když mi někdo napíše, že jsem prase nebo blbec. Proto bych uvítal, kdyby bylo možné si na Facebooku třeba za poplatek přes telefon nechat ověřit identitu. Některé profily jsou falešné a lidé se mě často ptají, jestli jsem to opravdu já.“

 zdroj: www.parlamentnilisty.cz ,autor: cti

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze