Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Oblíbenost hejtmanů v listopadu 2013

Oblíbenost hejtmanů v listopadu 2013

Nejlépe hodnoceným představitelem územně samosprávných celků - krajů, mezi něž patří i hl. město Praha se stal v listopadovém šetření společnosti SANEP hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, který získal 51,9% kladných hlasů obyvatel Jihočeského kraje. Zimola si tak i přes pokles kladných hlasů oproti zářijovému šetření společnosti SANEP polepšil o jednu příčku a dosáhl tak listopadového prvenství.

Michal Hašek (ČSSD), který si oproti zářijovému šetření společnosti SANEP pohoršil o 6 procentních bodů, se aktuálně propadl na druhé místo. I přes tento propad však lze celkový počet 50,8 kladných hlasů vnímat jako velice slušné hodnocení, které potvrzuje, že má poslanec, hejtman a šéf Asociace krajů Michal Hašek nadále i přes vnitrostranické potyčky nadpoloviční důvěru obyvatel Jihomoravského kraje.

Třetí pozici pomyslného žebříčku oblíbenosti hejtmanů si stejně jako v září i v listopadu udržel nejvyšší představitel Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD) s aktuálním ziskem 50,1% kladných hlasů. Milan Chovanec, který je poslancem a zároveň horkým kandidátem na post ministra vnitra, si nadále udržuje i přes mírný pokles těsnou nadpoloviční většinu kladných hlasů obyvatel Plzeňského kraje.

Čtvrtou pozici si aktuálně udržuje v hodnocení důvěryhodnosti hejtmanů, nejvyšší představitel Libereckého kraje Martin Půta se ziskem 49,7% kladných hlasů.

Žádná změna nenastala oproti září ani na páté pozici, na níž zůstává se ziskem 49,3% jediný zástupce KSČM ve vedení krajů hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Ten si však stejně jako většina hejtmanů oproti zářijovému šetření společnosti SANEP pohoršil, a to o 2,2 procentních bodů.

Jedním ze čtyř nejvyšších představitelů územně samosprávných celků, kteří aktuálně zaznamenali nárůst kladných hodnocení je hejtman Středočeského kraje Josef Řihák (ČSSD), který si oproti září polepšil o 3,4 procentních bodů a postoupil tak se ziskem 43,5% kladných hlasů ze sedmého na aktuální šesté místo.

Z osmé na aktuální sedmou pozici se rovněž posunul se ziskem 37,3% kladných hlasů hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, který si polepšil o 3,5 procentního bodu.

Naopak ze sedmé se oproti září v listopadu propadl na osmou pozicinejvyšší představitel Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, kterého aktuálně kladně hodnotí 37,1% obyvatel Olomouckého kraje.

Sanep

Největší postup ze čtrnácti představitelů územně samosprávných celků pak v listopadu zaznamenal hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek, který se oproti září posunul aktuálně se ziskem 28,7% kladných hlasů z dvanácté až na devátou příčku pomyslného žebříčku oblíbenosti hejtmanů.

Z deváté na aktuální desátou pozici se propadl se ziskem 28,4% kladných hlasů sociálnědemokratický hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. Ten pak oproti zářijovým hodnotám aktuálně ztrácí 4,7procentních bodů.

Propad o jednu příčku zaznamenal s aktuálním ziskem 28,1% kladných hlasů sociálnědemokratický hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který se tak umístil na jedenácté příčce.

Dvanáctá příčka patří aktuálně představiteli Karlovarského kraje Josefu Novotnému, který má aktuálně důvěru v souhrnu 27,4% obyvatel Karlovarského kraje. Josef Novotný ztrácí na zářijových hodnotách 4,1procentního bodu a jedno místo.

Předposlední pozici představitelů 14 krajských samosprávných celků v listopadu, se ziskem 24,2% kladných hlasů, obsadil hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Nejhůře hodnoceným hejtmanem se v listopadu, se ziskem 21,6% kladných hlasů, stal pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09), který si oproti září pohoršil o 3,5 procentního bodu a propadl se z předposlední na poslední příčku.

Jak dále ukazuje exkluzivní šetření společnosti SANEP zaměřený na pravidelné monitorování oblíbenosti hejtmanů, v souhrnu 64,1% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace je pro zavedení přímé volby hejtmanů. Toto zjištění poukazuje na vzrůstající většinovou poptávku veřejnosti po dalším posilování  prvků přímé demokracie.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 20.11. - 8. 12 2013 proveden na reprezentativním vzorku 16.598 dotázaných ve věkové kategorii 18 - 69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 41.031 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +- 1,5 procentního bodu.

Exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl zaměřen na spokojenost s činností jednotlivých krajských hejtmanů a pražského primátora. Výsledky průzkumu představují vždy percentuální vyjádření hlasování reprezentativního vzorku respondentů pouze v daném kraji a v případě Tomáše Hudečka v Praze. Reprezentativní respondentní vzorek v rámci jednotlivých 13 krajů činí v průměru 1.180 dotázaných a v Praze 1.242 dotázaných.

Sanep tabulka

Zdroj: Sanep.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze