Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Novela zákoníku práce je nepřijatelná

Novela zákoníku práce je nepřijatelná

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach ostře odmítl návrh vlády na úpravu Zákoníku práce a pokládá ji za nepřijatelnou

Bývalý ministr práce a sociálních věcí se zároveň obává i dalších dopadů na společnost, které by podle jeho slov novela Zákoníku práce přinesla. V této souvislosti uvedl, že pokud zamýšlená úprava bude uvedena do praxe Česká republika už v této oblasti nebude patřit mezi civilizované země. "Myslím, že jde o zcela nepřijatelný krok v situaci kdy roste počet nezaměstnaných a občané se potýkají s dopady hospodářské krize. Pokud by byla novela Zákoníku práce byla přijata v této podobě, tak Česko v oblasti pracovního práva opustí civilizovanou Evropou a zamíří na Balkán nebo na Dálný východ," řekl Škromach v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

"Vláda riskuje, že tyto kroky zvýší už tak vysokou nezaměstnanost a to je pravý opak toho co říká. Pozoruhodné je, že Nečasův kabinet oznámil novelu Zákoníku práce v okamžiku, kdy ji nikdo nežádal. Ani zaměstnavatelé, ani veřejnost, ani odbory. Po těchto krocích nebyla společenská poptávka a vláda se z nepochopitelných důvodů rozhodla k něčemu co vlastně nikdo nechce. Domnívám se, že koalice rozpoutáním debaty o novele Zákoníku práce, chce odvést pozornost od jiných důležitých věcí. Zřejmě také chce rychle využít neznalosti nových poslanců a novelu prosadit ve sněmovně než se více zorientují," dodal politik.

Zdeněk Škromach má například velké výhrady k návrhu na zkrácení výpovědní lhůty ze dvou měsíců na jeden den, nebo k tzv. řetězení smluv. "Tady nejde pouze o samotné postavení zaměstnance ve vztahu k zaměstnavateli. Jde i o to, že některé změny by zásadním způsobem zasáhly do jeho soukromého života. Pokud by zaměstnanec měl například na pět let neustále obnovovanou smlouvu na dobu určitou, tak žádná banka neposkytne tomuto člověku hypotéku třeba na byt, protože nebude mít stálé zaměstnání. To znamená, že tito lidé si nebudou moci pořídit vlastní bydlení a to je pouze jeden příklad za všechny," zdůraznil Škromach.
 
Vládní koalice úpravou stávající podoby Zákoníku práce navrhuje, aby zaměstnanec, který sám dá výpověď, měl nárok místo na 65 procent jen na 45 procent výdělku. Zaměstnanec, který dostane tři platy jako odstupné, by neměl nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu tří měsíců.  Dále koalice navrhuje odebrání odstupného tomu, kdo dá sám výpověď , zkrácení výpovědní lhůty ze dvou měsíců na jeden a prodloužení doby, po kterou může firma opakovaně uzavřít se zaměstnancem smlouvu na dobu určitou (řetězení smluv).

zdroj: prvnizpravy.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze