Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Novela je určena pro slušné cyklisty

Novela je určena pro slušné cyklisty

„Regulace má realitu postihovat, nikoli ji vytvářet. Penalizovat manželský pár, který si o víkendu vyjel na vinařskou stezku a ochutnal deci vína, je absurdní,“ říká v rozhovoru místopředseda Senátu Parlamentu ČR Zdeněk Škromach.

Senát nedávno schválil váš návrh novely zákona o silničním provozu. Proč si myslíte, že tolerance alkoholu za řídítky je dobrá věc?

Důvodů je celá řada. Pokud bych je měl seřadit hierarchicky, začal bych tím, že pocházím z moravského venkova. Vyrostl jsem tedy v prostředí, kde jeden nebo dva pohárky vína při cyklovýletě nebyly nikdy tabuizované téma. A přiznejme si to, nejsou jím koneckonců ani dnes.

Tím se dostávám k druhému bodu. Politika a zákony by měly být psané především pro lidi. Regulace má realitu postihovat, nikoli ji vytvářet. Penalizovat manželský pár, který si o víkendu vyjel na vinařskou stezku a – světe div se – ochutnal deci vína, je absurdní. Dnes navíc existuje možnost správního řízení v případě, že má cyklista v krvi například stopový zbytkový alkohol.

Česká republika je jedním z posledních států Evropské unie, kde platí absolutní nula. V našem kulturním okruhu je rozumná tolerance za řídítky běžnou praxí. Rakouské vinařské stezky jsou propojené s českými, ale vzhledem k současné legislativní situaci musí člověk na hranicích sesednout z kola.

Nemáte obavy, že Češi budou vámi navrženou hranici překračovat a jezdit skutečně opilí? Podle názorů některých analytiků je zavedení tolerance alkoholu v ČR riskantní, protože pijeme ve srovnání s dalšími státy EU více, respektive jsme zvyklí řadu nařízení obcházet.

Rád bych zdůraznil, že toleranci 0,8 promile nechápu jako definitivní. Naopak je možné, že v průběhu legislativního procesu v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR bude snížena například na 0,5 promile. Nejde mi o revoluční řešení. Jsem však zastáncem takové legislativy, která reflektuje to, co je stejně běžnou praxí. Je třeba donekonečna opakovat jednu klíčovou věc. Novela zákona není určena pro opilce, ale pro slušné lidi. Přítomnost alkoholu v krvi při způsobení nehody je samozřejmě i nadále přitěžující okolností.

Zásadně nesouhlasím s argumentem o údajné české nespolehlivosti. Pro mě je český cyklista stejně dobrý jako cyklista rakouský, německý nebo francouzský. Navíc mě ani politika neodradila od toho, abych věřil lidem. Vím, že spousta lidí například na vinařských stezkách si po požití jednoho nebo dvou pohárků naopak dává větší pozor na cestu. 

Nepovede tolerance alkoholu za řídítky ke zvýšenému počtu nehod?

V žádném ze států se zavedenou tolerancí se tento předpoklad neprokázal. 80 procent nehod cyklistů v ČR se týká těch, co nadýchali více než 1,5 promile. To je něco, co se samozřejmě musí tvrdě postihovat. Novela je určena pro slušné lidi a těch, co pijí nad míru, se prostě netýká.

Například v roce 2015 se 373 dopravních nehod dopustili cyklisté s hladinou nad 1,5 promile alkoholu. Do 0,8 promile to přitom bylo pouze 50 cyklistů. Nebezpečí se tedy neskrývá v alkoholu samotném, ale v míře.

Senátní návrh navíc platí jen pro samostatně jedoucí cyklisty a pouze na cyklostezkách, účelových a místních komunikacích a silnicích 3. třídy, kde je přeci jen menší provoz.

Opravdu se nebojíte toho, že lidé budou mít tendenci toleranční hranici překračovat?

Opravdu se toho nebojím. Lidé budou pít stejně, jako pili doteď, respektive nezačnou pít více kvůli novému zákonu.

Autor:(akt)

Více informací  v publikaci Zdravotnictví a medicína - příloha čísla 10/2016. PDF soubor zde.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze