Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Nová vláda musí sociální dialog vést, podporovat a rozvíjet

Vít Samek, předseda Legislativní rady ČMKOS informoval o tom, jak si odbory představují sociální dialog s budoucí vládou.

Rozhodně by neměl probíhat ve stejné režii jako za koaliční pravicové vlády Petra Nečase. Ta na tripartitě jednala z pozice síly a neakceptovala návrhy a požadavky sociálních partnerů – odborů a zaměstnavatelů.

Podle vedoucího právního a sociálně-ekonomického oddělení ČMKOS Víta Samka byla takovým typickým příkladem silového řešení příprava občanského zákoníku. Vláda, konkrétně ministr Jiří Pospíšil, jeho přípravu neprojednávali se sociálními partnery a tomu i odpovídá výsledek. Například hrozilo, že se od 1. ledna 2014, kdy zákoník začne platit, stanou z odborových organizací a organizací zaměstnavatelů spolky, čímž by došlo k porušení základního demokratického principu o svobodě sdružování. Česká republika by se nevyhnula sankcím, protože by došlo k porušení mezinárodních úmluv. Díky tlaku odborů a zaměstnavatelů došlo k nápravě a odborové a zaměstnavatelské organizace zůstanou i po 1. lednu 2014 autonomními organizacemi. Autoři se v občanském zákoníku snažili omezit práva odborů a zrušit zákoník práce. Tomu dokázaly odbory zabránit.

„I z toho důvodu budeme chtít oslovit novou vládu bezprostředně po jejím jmenování a jednat s ní o přípravě jejího programového prohlášení, ve kterém by se měly objevit i priority odborů a zaměstnavatelů. Nečasova vláda odbývala na tripartitě požadavky odborů a zaměstnavatelů opakovanou výmluvou, že nejsou v souladu s jejím programovým prohlášením, a proto je nemůže akceptovat. Přitom o programu vlády se sociálními partnery vůbec nejednala,“ řekl Vít Samek.

Požadavky na budoucí vládu odbory zveřejnily již v říjnu letošního roku. Budou například žádat obnovení konstruktivního sociálního dialogu a podporu státu kolektivnímu vyjednávání. Budou požadovat:

  • zrušení asociálních reforem předchozí vlády
  • boj proti korupci
  • boj proti daňovým únikům, praní špinavých peněz a lichvě
  • podporu ekonomiky, konkurenceschopnosti a zaměstnanosti
  • boj proti nezaměstnanosti a chudobě.

„Budeme požadovat, aby nová vláda ještě urychleně svolala jednání tripartity a na něm sdělila svůj postoj k požadavkům odborů a zaměstnavatelů,“ doplnil Vít Samek.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze