Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Nevracejme se do temnějšího období našich dějin

Nevracejme se do temnějšího období našich dějin

Již delší dobu jsme svědky stupňující se agresivity a násilí ze strany ODS proti České straně sociálně demokratické v probíhající předvolební kampani. Místo věcné argumentace o programových otázkách si ODS zvolila formu osobního napadání sociální demokracie a jejích čelných představitelů.

Česká pravice se tak snaží odvést pozornost od tří let svého katastrofálního vládnutí, od arogance, korupce, obrovských dluhů. A hlavně chce dát zapomenout na totální přehlížení zájmů obyčejných lidí, navíc v době ekonomické krize. Je to ODS a přeběhlíci z KDU-ČSL v dresu TOP 09, kteří zde tři roky vládli a v těchto volbách mají skládat účty. Lži, pomluvy a nakonec i útoky na pokojná shromáždění konkurenční politické strany však nikdy nezakryjí vlastní selhání ve vládní roli. Spoléhat se na krátkou paměť voliče se nevyplácí.

Jestliže se nenávist dosud projevovala jen slovy, v poslední době má tendenci přecházet v násilí fyzické. ODS již pod tíhou faktů přiznala, že členové Modrého týmu napadají mítinky sociální demokracie. V Ostravě se s účastníky mítinku pral Modrý tým, v Pardubicích pomáhal transparenty zvedat osobně primátor za ODS Deml.

Vrcholem pokrytectví pak je postoj lídra ODS Petra Nečase, který namísto jasného odmítnutí fyzického násilí – což je morální povinnost jakéhokoliv demokratického politika bez ohledu na stranickou příslušnost – za útoky skleněnými lahvemi a vyhrožováním zastřelením naznačuje záměrně připravené spiklenecké teorie.

Takto reaguje člověk, jenž se tak často zaštiťuje slovy jako morálka a slušnost? Po mnoha historických zkušenostech je zřejmé, že svoboda slova a projevu je zcela zásadním pilířem demokratické společnosti. Ten, kdo tuto svobodu nectí a dokonce se ji naopak aktivně snaží ostatním odebrat, ohrožuje demokracii. Právě toto by měl být moment, kdy by se všichni, kteří si přejí žít ve svobodné zemi, měli zaujmout jasný postoj. Vždyť to byla právě svoboda slova, jež byla občanům této země po desetiletí upírána ať již nacistickým nebo poté komunistickým režimem, a když jsme si ji před dvaceti lety vydobyli zpět, měli bychom si jí o to více vážit a pečlivě ji střežit.

Svoboda - Solidarita - Spravedlnost jsou základní ideály České strany sociálně demokratické, ke kterým se hrdě hlásí. I když na konkrétní věci můžeme mít rozdílné názory, věříme, že tyto univerzální a platné hodnoty sdílíme společně s drtivou většinou lidí v naší zemi.

Proto se obracíme na celou českou veřejnost, média a politiky všech stran, aby veřejně odsoudili takovéto praktiky a pomohli k tomu, aby se ve zbývajícím čase volební kampaně vedl politický boj férovými a demokratickými prostředky a debatovalo se o věcných a reálných problémech této země a jejich řešeních. ODS zároveň vyzýváme, aby přestala na mítinky sociálních demokratů vysílat své Modré týmy a přestala ve společnosti vyvolávat atmosféru nenávisti, která může velmi lehce přerůst ve fyzické násilí.

ČSSD je strana s dlouhou, více než 132letou demokratickou tradicí. Nenechá se zastrašit a bude za každých okolností hájit zájmy obyčejných lidí. ČSSD nabízí v květnových volbách občanům změnu a naději. O tom, jaký charakter bude mít v budoucnosti naše země, rozhodnou čeští občané již velmi brzy. Pevně věřím, že zvolí slušnost, toleranci, solidaritu a demokracii.

Zdeněk Škromach, místopředseda ČSSD

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze