Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Neproplácení prvních tří dnů nemoci může vést k dalšímu nárůstu sociálního napětí ve společnosti

Neproplácení prvních tří dnů nemoci může vést k dalšímu nárůstu sociálního napětí ve společnosti

Zdeněk Škromach odpovidá na dotaz z portálu ParlamentníListy.cz

Dotat od: mamba

Co říkáte jako stínový ministr sociálních věcí na dnešní rozhodnutí Ústavního soudu ve věci karenční doby pro zaměstnance? A jak je možné, že dříve rozhodl ve skoro totožné věci naopak?

Odpověď:

Přes překvapivě negativní rozhodnutí ÚS, které popírá jeho rozhodnutí v obdobné věci v minulosti, ČSSD i nadále považuje neplacení prvních tří dnů nemoci za sociálně nespravedlivé. A to obzvláště za situace, kdy Nečasova vláda zvyšuje poplatky ve zdravotnictví a doplatky za léky na recept.

ČSSD připraví návrh změny zákona, který umožní proplácení prvních tří dnů nemoci. Tento návrh zákona předložíme ještě v tomto volebním období a pokud by se jej nepodařilo prosadit v pravicové Poslanecké sněmovně, bude to jedno z prvních opatření, které prosadí ČSSD pokud získá ve volbách dostatečnou podporu občanů.

Neproplácení prvních tří dnů nemoci zavedené a podporované pravicovými stranami ODS, TOP09 a Věcí veřejných, podpořené rozhodnutím Ústavního soudu, může vést k dalšímu nárůstu sociálního napětí ve společnosti. Zákon umožňuje, aby v kolektivní smlouvě dohodnutá nebo vnitřním předpisem stanovená výše náhrady mzdy nebo platu i za první 3 dny dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény mohla dosáhnout až průměrného výdělku. To ve svém důsledku může vést ke zvýšeným tlakům odborů na zaměstnavatele, aby první tři dny nemoci proplácel.

ČSSD podpoří všechny kroky, které povedou k placení prvních tří dnů nemoci.

Hezký den

Zdeněk Škromach

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze