Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Nelze trestat lidi za to, že jsou nezaměstnaní

Nelze trestat lidi za to, že jsou nezaměstnaní

ParlamentnímListům.cz okomentoval některé prvky novely zákona o zaměstnanosti stínový ministr práce a sociálních věcí za ČSSD Zdeněk Škromach

Myslím že je třeba brát tento zákon v součinnosti s ostatními zákony, například se zákonem o hmotné nouzi a zákonem o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, protože jinak je to jen další snaha z toho systému vytáhnout peníze do Kalouskových úspor. V zásadě problém nezaměstnanosti tento zákon neřeší. Nelze přece trestat lidi za to, že jsou nezaměstnaní, a přitom jim práci nenabídnout. A bohužel je právě toto mottem všech těch změn, které jsou v zákoně obsaženy.

Pokud dá člověk bez vážného důvodu výpověď z místa, které mu zprostředkoval úřad práce, může se do jeho evidence znovu přihlásit až za šest měsíců.

Vláda místo toho, aby podpořila firmy, které nabídnou pracovní příležitosti zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností, tak opět přecházejí k formě postihů a restrikcí. Zde je citelný problém v tom, že najde-li si takový člověk třeba lepší místo, dá výpověď, ale mezitím z toho nového místa sejde, tak podporu v nezaměstnanosti nedostane, přesto, že poctivě pracoval, platil daně, pojištění a podobně, ale je mu krácena podpora v nezaměstnanosti, jako kdyby se provinil, což je špatně. A navíc je to horší i pro zaměstnavatele, kteří velmi často řeší odchod pracovníka takzvaně „dohodou", což dnes už nikdo ze zaměstnanců nebude chtít udělat, protože by přišel o podporu.

K získání nároku na podporu v nezaměstnanosti budou muset lidé odpracovat 12 měsíců za poslední dva roky. Zatím jsou to tři roky.

Zase jedno z těch omezení. Bylo by to snad pochopitelné v době prosperity, protože práce by byl dostatek. V tuto chvíli je však nezaměstnanost zejména v některých regionech velmi vysoká. Je tu sice sezónní snížení nezaměstnanosti, ale to ten problém neřeší. Je to jen z řady dalších omezujících článků.

Pokud nezaměstnaný odmítne veřejně prospěšné práce, může přijít o podporu nebo sociální dávky?

Zde si ujasněme dvě věci. Veřejně prospěšné práce jsou vlastně normálním zaměstnáním, které nabízí obec.Problém je, že by to měly zajišťovat úřady práce. V situaci, v jaké jsou, toho prostě nebudou schopny. Zejména menší obce měly zájem o veřejně prospěšné práce. Řešily tím třeba otázku údržby zeleně a dalších podobných věcí. Velké obce mají různé firmy na tyto služby, zatímco ty malé to řešily tímto způsobem. Tím, že se ale došlo k omezení finančních prostředků, došlo ke snížení možností výběru lidí pro tyto práce. Takže se jedná vlastně o zaměstnání.

To, čeho se týká krácení, je úprava zavedení takzvaných veřejně-dobrovolnických prací, které souvisejí s podmínkou vyplácení dávek životního minima a hmotné nouze. A to má velmi citelný nedostatek. Obce totiž nemají povinnost tuto práci lidem nabídnout, když o ni požádají, stejně tak to nezajišťuje úřad práce. Je to však důvod vyplácet lidem menší sociální zajištění, přesto, že pracovat chtějí.

Studenti budou moci žádat o podporu v nezaměstnanosti, pouze pokud předtím pracovali

Pokud student studuje a zároveň pracuje, tak se mu musí tato činnost započítávat do nároku na podporu v nezaměstnanosti. Jinak na podporu nárok nemá a v tom bych problém neviděl. Nikdo přece nestuduje proto, aby pak nepracoval. Je zde ale jiná důležitá jiná věc. Je nezbytné, aby peníze, které by šly jinak na podporu absolventů v nezaměstnanosti, byly investovány na získání praxe. A v tom je problém vládního návrhu, protože tyto věci nejsou provázané a aktivní politika zaměstnanosti byla velmi redukovaná, takže i na programy pro absolventy je méně peněz a úřady práce nabízejí tato absolventská místa ve velmi omezené míře. Přitom pro toho studenta je velmi významné, aby po dobu půlroku až roku získával praxi, protože bez toho nemá reálnou šanci se uchytit na trhu práce.

Novelu zaměstnaneckého zákona pustila Poslanecká sněmovna do druhého čtení. Přesto, že se opozice pokusí vnést do tohoto návrhu zákona změny, při většině, kterou má v Poslanecké sněmovně koalice, jsou návrhy zmírňující dopad na běžného občana nepravděpodobné.

Autor: rze

Zdroj: Parlamentnílisty.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze