Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Nejlépe hodnoceným hejtmanem je Hašek, nejhůře Krnáčová!

Nejlépe hodnoceným hejtmanem je Hašek, nejhůře Krnáčová!

V pozici nejlépe hodnoceného představitele územně samosprávných celků - krajů, mezi něž patří i hl. město Praha, zůstává nadále hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek.

Ten tak s aktuálním ziskem v souhrnu 51,9% kladných hlasů obyvatel Jihomoravského kraje zůstává jediným hejtmanem, který získal nadpoloviční podporu obyvatel svého kraje, vyplývá z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP.

Druhým nejlépe hodnoceným představitelem krajů rovněž nadále zůstává hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, a to s aktuálním ziskem 49,8% kladných hlasů.

Beze změn zůstává i třetí pozice, na níž se od října drží jediný zástupce KSČM ve vedení krajů představitel Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, který se aktuálně těší důvěře 48,1% obyvatel Ústeckého kraje.
Z páté říjnové pozice se aktuálně umístil na čtvrtém místě se 40,2% kladných hlasů nejvyšší představitel Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák se po pěti měsících propadů opět vrací na páté místo, a to se ziskem 37,3% hlasů.

Další vzestup, tedy ze srpnové osmé pozice a říjnového sedmého místa na aktuální šestou pozici zaznamenal hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek, který aktuálně získal v souhrnu 33,4% kladných hlasů.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půtasestoupil z říjnové čtvrté pozice na aktuální sedmou pozici, a to se ziskem 32,9% kladných hlasů. Za tímto propadem může být skutečnost, že v listopadu bylo Martinu Půtovi sděleno obvinění na základě podezření pro přijetí úplatku v souvislosti s připravovanou rekonstrukcí kostela Sv. Máří Magdaleny v Liberci. Martin Půta následně pozastavil své předsednictví Starostů a nezávislých a proti tomuto obvinění se odvolal.  Opětovný postup, a to z říjnové desáté na prosincovou osmou pozici zaznamenal s aktuálním ziskem 32,8% sociálnědemokratický hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, který v této funkci vystřídal rezignujícího hejtmana Středočeského kraje Josefa Řiháka.

Na deváté pozici setrvává představitel Moravskoslezského kraje Miroslav Novák, který aktuálně získal 29,1% kladných hlasů.

S říjnového osmého na aktuální desáté místo klesl s aktuálním ziskem 28,7% kladných hlasů sociálnědemokratický hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

V srpnu nejhůře hodnocený hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs si opětovně polepšil a s aktuálním ziskem 25,2% kladných hlasů se umístil na místě jedenáctém.

Naopak další propad zaznamenal s aktuálním ziskem 23,4% kladných hlasů představitel Karlovarského kraje Josef Novotný, který k 31. 1. 2015 oznámil svoji rezignaci na hejtmanský post s tím, že si ponechá pouze poslanecký mandát.

Na předposledním třináctém místě se již od srpna drží s aktuálním ziskem 23,1% kladných hlasů představitel Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Nejhůře hodnoceným představitelem krajů se aktuálně stává první pražská primátorka Adriana Krnáčová (22,8%), která vystřídala na primátorském postu Tomáše Hudečka. I přestože, hnutí ANO zvítězilo v nedávných pražských komunálních volbách, Adriana Krnáčová, která stála v čele kandidátky tohoto hnutí, prozatím nemá u Pražanů velkou důvěru, což se může v budoucnu změnit.

Jak dále ukazuje exkluzivní šetření společnosti SANEP zaměřené na pravidelné monitorování oblíbenosti hejtmanů, v souhrnu 70,6% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, je pro zavedení přímé volby hejtmanů. Toto zjištění nadále poukazuje na trvale vzrůstající většinovou poptávku veřejnosti po dalším posilování prvků přímé demokracie.Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 1. - 14. 12. 2014 proveden na reprezentativním vzorku 13.541 dotázaných ve věkové kategorii 18 - 70 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 37.824 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +- 1,5 procentního bodu. Exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl zaměřen na spokojenost s činností jednotlivých krajských hejtmanů a pražského primátora. Výsledky průzkumu představují vždy percentuální vyjádření hlasování reprezentativního vzorku respondentů pouze v daném kraji a v případě Adriany Krnáčové v Praze. Reprezentativní respondentní vzorek v rámci jednotlivých 13 krajů činí v průměru 963 dotázaných a v Praze 1.021 dotázaných. 

(kou, sanep, prvnizpravy.cz, grafy: sanep, foto: arch.)

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze