Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

„Neexistující“ Škromach: Facebook by měl být regulován

„Neexistující“ Škromach: Facebook by měl být regulován

Zdeněk Škromach neexistuje, usoudili provozovatelé sociální sítě Facebook a místopředsedovi ČSSD zablokovali účet. Důvod? Účet byl podle hlášení jiných uživatelů sítě falešný.

"Zaskočilo to nejen mě, ale i spoustu mých internetových fanoušků,“ řekl v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Škromach, který je jedním z nejpilnějších českých politiků, alespoň co se týká počtu zveřejněných příspěvků.

Co teď budete dělat? Založíte si nový účet?
Jistě, dokonce jsem si už ofotil a poslal do Ameriky svůj pas.

Porušil Zdeněk Škromach pravidla?

Podle publicisty Daniela Dočekala může být s obnovením starého účtu Zdeňka Škromacha problém. Tím, že si politik v rychlosti založil druhý účet, totiž porušil pravidla Facebooku. "Může to vést k tomu, že mu zruší nový účet a neodblokují ani ten starý," varuje na svém blogu Pooh.cz Dočekal. Škromach se však podobného problému nebojí. Trvá na tom, že nic neporušil, a tvrdí, že když si zakládal nový účet, ten starý byl již zablokovaný.

Co vás napadlo, když jste zjistil, že váš účet je zablokovaný?
Že jde spíš o technickou než věcnou záležitost. Žádný nevhodný obsah jsem na svém profilu neměl. Myslím si, že podobný problém jako já má spousta veřejně známých osobností, není totiž možnost si verifikovat vlastní profil. Každý si pak může založit "fake účet" na jméno kohokoli. Je to téma k diskuzi, ukazuje se to totiž jako problém.

Váš účet nahlásilo coby falešný údajně hned několik uživatelů. Jak si to vysvětlujete?
Pravidla jsou příliš benevolentní. Problém je v tom, že pro Američany jsou lidé prvotně dobří. Ale v Česku to funguje jinak. Musíme počítat s určitými skupinami, které podobně jako mne vyřazují ostatní. Určitě se to stalo i jiným lidem, u mě je to však víc vidět, protože jsem známý. Pro české prostředí prostě volná pravidla neplatí, mělo by to být regulováno. Ať mají jistotu ti, kteří nezveřejňují porno nebo jiný nevhodný obsah, že nebudou neprávem postihováni.

Takže si myslíte, že by to mohla být akce někoho, kdo nesdílí vaše názory prezentované na Facebooku? Například vašich politických protivníků?
Nedá se to vyloučit. Doufám však, že to není forma cenzury. To by bylo vnímáno v kontextu internetu velmi negativně. Už nyní mi píší lidé, proč jsem si je vymazal ze skupiny přátel, a já jim musím vysvětlovat, co se stalo.

Co může aktivita na podobných sociálních sítích přinést politikovi?
Líbí se mi možnost rozvinutí neformální diskuze. Navíc si svůj profil spravuji sám, na rozdíl od jiných politických portálů či politiků. Chci na Facebooku ukázat svou lidskou stránku, politické věci dávám na stranický server.

Doporučil byste tedy Facebook i svým politickým kolegům? Má to v politice smysl?
Jsem o tom přesvědčen. Je to přímá komunikace, navíc bez přítomnosti médií. Lidé mají možnost se přímo zeptat, politici mají naopak přímý kontakt s občany. Už jednou jsem si ověřil, že díky Facebooku lze získat zpětnou vazbu při prezentaci nějaké myšlenky.

Autor: -HAN-

Zdroj: TÝDEN.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze