Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

NEBOJÍM SE ŘÍKAT, CO SI MYSLÍM. NEJHORŠÍ JE SMRT Z VYDĚŠENÍ

NEBOJÍM SE ŘÍKAT, CO SI MYSLÍM. NEJHORŠÍ JE SMRT Z VYDĚŠENÍ

Zdeněk Škromach v rozhovoru pro Vy jste kraj: I takzvaná seriózní média se bulvarizují. A pokud je chcete přimět k tomu, aby otevřela věcná témata, jako je nezaměstnanost nebo bezpečí občanů České republiky, nesmíte se bát provokace.

O tom je přesvědčený místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Zdeněk Škromach. Sám se přitom nijak nevyhýbá označení „pan Selfie“, podle snímků se známými osobnostmi i obyčejnými lidmi, které rád pořizuje. Svou kampaň do říjnových senátních voleb zahájil pod heslem „Lidé si zaslouží jistoty a bezpečí.“

Máte za sebou už celou řadu úspěšných kampaní, těch do Poslanecké sněmovny i kampaň senátní. Jak se cítíte před tou letošní? Zdá se, že bude velmi vyostřená.

Ukazuje se, že atmosféra je opravdu napjatá, a to z mnoha důvodů. Ať jdu kamkoliv, setkávám se s otázkou bezpečnosti. Ve světě dnes probíhají na mnoha místech válečné konflikty. Teď k nám zrovna neproudí zástupy migrantů, i tak ale lidé cítí určité ohrožení. I přes skvělá čísla z poslední doby také stále zůstává téma nezaměstnanosti a příjmové situace českých občanů. Hodonínsko bohužel patří mezi regiony, kde je stále dost lidí bez práce.

Zmínil jste migraci. Po cestě za vámi do Hodonína jsem ve vlaku potkal pasovou kontrolu.

Ano. A podobné zážitky vzbuzují v lidech obavy. Já se ale domnívám, že po hlásání blbých nálad je konečně čas nabídnout náladu dobrou. Česká republika je dnes ekonomickým premiantem. Vzniká prostor pro růst mezd, a to nejen pro lékaře, zdravotnický personál nebo třeba učitele, kde přidává vláda. I firmy mají dost prostředků, aby lidem mohly za jejich práci nabídnout lepší ohodnocení. Na to by měl samozřejmě navázat růst starobních a invalidních důchodů, aby životní úroveň opisovala křivku hospodářského posilování. Už dnes ostatně patříme mezi 10 procent zemí, kde je životní úroveň nejvyšší. I proto je Česká republika potenciálně lákavou destinací pro migranty z Afriky, Asie, nebo Blízkého a Středního východu.

Otázku uprchlíků označují někteří za populismus. Mají se politici tohoto tématu chopit, aby z něj netěžili extremisté?

Jednoznačně ano. Pro příklady ani nemusíme chodit daleko. Kdyby na Slovensku neprojevil SMER Roberta Fica pevný postoj k migraci, dovolím si tvrdit, že extremisté typu Mariana Kotleby by dnes měli třicet procent a byli ve vládě. Já jsem si proto trochu rozšířil i heslo sociální demokracie „Lidé si zaslouží jistoty“. Já dodávám „jistoty a bezpečí“. Protože k čemu nám ony jistoty budou, když se ve vlastní zemi budeme bát?

Ve vztahu k jistotám, o kterých mluví sociální demokracie – co vlastně může senátor voličům nabídnout?

Díky relativně malému volebnímu obvodu mohou senátoři skutečně naslouchat názorům lidí, kteří do nich vložili důvěru. Nejde tolik o partajní příslušnost. Senátor se zodpovídá zejména svým voličům a svému svědomí. Proto bych chtěl jako příklad zmínit dva zákony, které se mi spolu s kolegy podařilo v Senátu prosadit. Jsou to první tři dny placené nemocenské dovolené a druhý je omezení práv pro exekutory. Věřím, že nakonec vstoupí v život, i když Sněmovna teď první z nich nepodpořila. Poslední je pak zákon o toleranci 0,8 promile alkoholu pro cyklisty. Je to zákon pro slušné lidi, kteří si chtějí třeba na vinařské cyklostezce dát pohárek dobrého moravského vína. Do budoucna chci bojovat za vyšší důchody a zvyšování životního minima, které by mělo patřit k dávkám, na které se nevztahuje exekuce. Možná by pak různé nebankovní instituce zvážily půjčky, u kterých kalkulují s exekucí sociálních dávek.

Jak vnímáte regionální rozměr senátorské práce?

Pro mě to znamená například podporu výstavby plavebních komor u Rohatce a Hodonína, které by město napojily na turisticky atraktivní Baťův kanál. Stejně tak je to dobudování dnes už D55 s potenciálem přitáhnout do našeho regionu nové investory. Je to ale i podpora místních firem a cestovního ruchu, který se pojí i s našimi tradicemi a kulturou. Nedávno jsem byl například na festivalu cimbálových muzik v Plžích. Tamní sklípky mají potenciál stát se památkou UNESCO, což by mohlo být právě tím pravým impulzem pro rozvoj turistického ruchu.

Jste velmi aktivní na sociálních sítích. Rezonují tam tato témata?

Určitě ano. Na Facebooku propaguji i různé místní folklorní akce a reakce jsou velmi pozitivní, napříč generacemi. Nedávno se ke mně na hodech v Prušánkách hlásil jeden teenager, že si uděláme selfie. A nakonec jsem se dozvěděl, že mě má na Facebooku v přátelích.

Většinou si chtějí lidé pořídit selfie s vámi. S kým byste se ale chtěl vyfotit vy?

Kdybych chtěl trošku podráždit média, řekl bych, že s budoucím prezidentem či prezidentkou Spojených států nebo s ruským prezidentem Putinem. (smích) Musím ale přiznat, že mi chybí selfie s mým dobrým kamarádem Robertem Ficem, kterého si zároveň velmi vážím jako premiéra.

Pozornost novinářů umíte přitáhnout nejen selfie. Rozruch vzbudil i váš poslední rozhovor z bazénku, kde jste vyzval k obraně našich tradic. Můžeme se těšit na další?

Určitě ano. Podle mého názoru je třeba vnášet do politiky emoce a nebát se menší provokace. I seriózní média se bulvarizují a tímto způsobem je nakonec přivedete i k věcným tématům, o kterých by jinak nenapsala.

 

Ing. Zdeněk Škromach

Senátor PČR, radní obce

Rohatec a kandidát ČSSD

do Senátu za volební obvod č. 79

Senátor PČR, radní obce Rohatec, bývalý ministr práce a sociálních věcí. V letech 1989-1996 působil v čele odborové organizace OS KOVO v Hodoníně. V roce 1991 dokončil studium elektrotechnické fakulty VUT v Brně. V roce 1996 byl zvolen do Poslanecké sněmovny. Svůj poslanecký mandát obhájil i v parlamentních volbách let 1998, 2002, 2006 a 2010. V letech 2004–2006 zastával funkci místopředsedy vlády. V roce 2010 byl zvolen do Senátu v obvodu Hodonín. V roce 2014 byl zvolen zastupitelem obce Rohatec a následně se stal také členem Rady. Zdeněk Škromach je ženatý a má dvě děti.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze