Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Nebezpečné experimenty ODS převzal Janota

Nebezpečné experimenty ODS převzal Janota

Konvergenční program vlády pracuje s předpokladem částečné privatizace penzijního systému v České republice mezi léty 2010 až 2060.

Tento systém podle návrhů ODS v podobě tzv. opt-out systému umožní vyvedení peněz do negarantovaných soukromých fondů. Včera to uvedl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

»Záměr částečné privatizace penzijního systému mezi léty 2010 až 2060 lze dovodit předpokladem o vysokém nárůstu prostředků v kolonce ´Aktiva fondů důchodového zabezpečení´,« uvedl. Podle Škromacha se předpokládá, že aktiva uložená ve fondech skočí v letech 2010 až 2020 z 3,4 procenta HDP na 17,1 procenta HDP. »To není možné dosáhnou jinak, než zavedením povinného opt-out systému průběžného financování důchodů,« vysvětlil.

Stínový ministr práce a sociálních věcí Miroslav Opálka (KSČM) uvedl, že konvergenční program vlády nestudoval tak detailně, neboť podle jeho slov vláda po volbách končí a neměla by tedy provádět výraznější změny. »Doufám však, že voliči ve volbách zvolí takovou politickou sestavu, která by lidem zajistila solidní živobytí, a to bez nebezpečných experimentů se soukromými důchodovými fondy,« uvedl pro náš deník Opálka.

Podle Škromacha ODS usiluje v době ekonomické nestability vzít státu zodpovědnost za penzijní systém. »Pokud by byl tento systém pod taktovkou ODS zaveden, přelije se ročně až 50 miliard korun do privátních fondů,« uvedl. Upozornil, že záměr zavést v ČR tzv. opt-out systém má jediný cíl, a to zvýšit objem peněz v privátních penzijních fondech o přibližně 50 miliard korun ročně, což jim umožní inkasovat odměnu za správu těchto peněz.

»Pouhé přehazování peněz z hromádky na hromádku není důchodová reforma. Důchodová reforma u nás probíhá již od roku 1995,« dodal Škromach. Bývalá koalice vlády Mirka Topolánka však podle něj odmítala diskusi o tom, jak má důchodová reforma dále probíhat.

 zdroj: halonoviny.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze