Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Naši dědkové jezdili do sklípku odjakživa, v Praze jsou ale agresivní i střízliví cyklisté

Naši dědkové jezdili do sklípku odjakživa, v Praze jsou ale agresivní i střízliví cyklisté

Místopředseda Senátu za ČSSD Zdeněk Škromach odmítá, že by jím prosazovaný návrh na toleranci alkoholu u cyklistů přinesl na silnice a cyklostezky více agresivity a nebezpečí. "Říci ale o někom, kdo vypije jedno pivo nebo skleničku vína, že je opilý, je přece extremistický názor," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Poté, co ve čtvrtek Senát schválil hranici alkoholu u cyklistů na 0,8 promile, bude návrh projednávat ještě Poslanecká sněmovna.

Opravdu chcete, aby po cyklostezkách a silnicích jezdili na kole lidé skoro s jedním promile alkoholu?

Věřím, že schválených 0,8 promile alkoholu je vrchní hranice a cyklisté ve skutečnosti vypijí méně. Věřím, že spousta slušných cyklistů se nebude chtít dostat do problému a vypijí méně, aby měli rezervu při možném dýchání policistům.

Proč ale zrovna 0,8 promile?

Hledali jsme nějakou hranici a řekli jsme si, že se budeme inspirovat příkladem u sousedů v Rakousku.

Ale nebojíte se, že můžou přijít problémy? I v senátní debatě poukazovali někteří senátoři například na agresivitu českých cyklistů i motoristů... 

Vycházím z názorů lidí v mém senátním obvodu Hodonínska a Kyjovska, kde naši dědkové a stařečkové na kole do vinného sklípku nebo hospody jezdili a téměř nikdy k vážnému problému nedošlo. I když je fakt, že možná někde jinde, třeba v Praze, může být i střízlivý cyklista agresivní.

Ale co říkáte argumentům, že s povoleným alkoholem přijdou vážné problémy? 

Myslím, že u nás je určitá kultura spojená s alkoholem. A pokud pijeme přiměřeně, tak i z hlediska zdravotního jde o prospěšnou věc. Pokud vím, nikdo něco takového, na rozdíl od kouření, nezpochybňoval.

Ovšem i v senátní debatě někteří vaši kolegové poukazovali na to, že chování Čechů a Moravanů na cestách je horší než třeba Rakušanů, Němců a jiných.

Samozřejmě, v každé společnosti nějací opilci a alkoholici jsou, ale nemyslím si, že Česká republika je horší než ostatní země v rámci Evropy.

Nedáváme ale tímto ještě více najevo benevolenci k alkoholu, který už teď je velkým problém například u spousty rodin nebo mladých?

Určitě ne. Naopak je to výzva k určité zodpovědnosti. Když lidé usednou na kolo, budou si hlídat, že mají pít jen mírně. Navíc u pití nad jedno promile se nic nemění, stále je to vážný prohřešek. Říci ale o někom, kdo vypije jedno pivo nebo skleničku vína, že je opilý, je přece extremistický názor.

Často mluvíte o tom, že je to změna zákona pro slušné cyklisty. Ale přece je i spousta neslušných cyklistů.

Je to vždycky otázka konkrétní situace, vše je o mezilidských vztazích a já věřím, že taková změna zákona nezhorší vztahy mezi lidmi. Myslím, že naprostá většina lidí se chová slušně a pozitivně.

Neobhajujete ale nakonec alkohol v krvi hlavně proto, že brzy budete na podzim obhajovat senátní křeslo a toto vám u lidí pomůže?

o ne. Člověk by nemohl předložit žádný návrh, protože v každém roce jsou nějaké volby. Navíc tento můj návrh, stejně jako jiné, vznikal dlouhodobě, na novele zákona ohledně alkoholu jsem pracoval tři roky. Nemluvě o tom, že pracuji i na řadě jiných věcí, například na změně zákona, která se týká stropu pro odchod do důchodu. Jenže o něco takového se média zajímají mnohem méně než o alkohol u cyklistů.    

Vy jste potřeboval jednadvacet hlasů pro to, aby Senát vaši novelu zákona schválil, a skutečně jednadvacet senátorů pro změnu hlasovalo. To bylo pořádně těsné...

Upřímně řečeno, já jsem nepočítal s tím, že to projde.

A s čím jste tedy počítal?

Myslel jsem, že spíš projde návrh, aby hranice byla 0,5 promile alkoholu. Tam jsem nepochyboval, že by pro něj hlasovalo podstatně více senátorů než 21. Někteří senátoři chtěli skutečně schválit až tuto hranici.

Takže vlastně ze svého pohledu slavíte větší vítězství, než jste očekával.

To je pravda, ale hlavně tento návrh na 0,8 promile dává možnost jednat v Poslanecké sněmovně o kompromisu na 0,5 promile, což bych také podporoval. Nemám problém ani s 0,6 nebo třeba 0,4. Určitě se o tom bude ještě diskutovat. Pro mě je klíčové, aby existovala určitá tolerance pro ty, kteří si dají nějaké pivo nebo skleničku vína. Nejdůležitější ale pro mě je, že by skončila dehonestace takových lidí, kteří na pokutě platili pomalu víc, než byla cena kola.

Autor: Radek Bartoníček, Aktuálně.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze