Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Náš propad mohl být ještě daleko větší

Náš propad mohl být ještě daleko větší

Místopředseda sociální demokracie Zdeněk Škromach opouští funkci stínového ministra práce a sociálních věcí. Nahradí ho náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská. Jak senátor řekl on-line deníku TÝDEN.CZ, nejde prý o příznak napětí ve straně.

Podle oficiálního vyjádření vás předseda ČSSD Bohuslav Sobotka odvolal ze stínové vlády na vaši žádost, protože se prý chcete víc věnovat senátorské práci. Doteď jste zvládal obě funkce, co se změnilo, že potřebujete víc času?

Při vstupu do stínové vlády jsem říkal, že to je na přechodnou dobu, než najdeme nějakého nástupce. Už druhé volební období jsem stínovým ministrem a člověk potřebuje nějakou změnu. Takže jsem to začátkem roku připomenul předsedovi Slávkovi Sobotkovi. Víceméně jedinou podmínkou bylo, že by to měla být žena, protože jsem přesvědčen, že žen máme ve stínové vládě málo. Společně jsme tedy hledali a konečné rozhodnutí samozřejmě bylo na předsedovi s tím, že do konce června bychom tuto záležitost po dohodě vyřešili.

Ani trochu to tedy nesouvisí s rozdílnými názory mezi vámi a Bohuslavem Sobotkou?

Určitě ne. To v tom roli nehraje.

Podle nejnovějšího šetření Centra pro výzkum veřejného mínění ČSSD ztratila 5,5 procentního bodu. Jak podle vás sociální demokracie zvládla kauzu Davida Ratha?

Případ Davida Ratha v tom určitě hraje svoji roli, byť zajímavé je, že je pokles jak u nás, tak u komunistů. Jenom se potvrzuje, že komunisti z našich preferencí až tak nezískávají. Zadruhé, jsem přesvědčen, že kdybychom se k tomu postavili jiným způsobem, tak by ten propad byl daleko výraznější. Postup, který strana volí již tradičně, tedy poměrně razantní a rychlý, pozastavení členství a odchod z funkcí, je asi správný.

Na druhé straně může být za chvíli trestně stíhaná místopředsedkyně sněmovny paní Parkanová, jsou tam dva odsouzení poslanci (Jaroslav Škárka a Vít Bárta jsou odsouzeni nepravomocně, pozn. red.), někteří poslanci už trestně stíhaní v minulosti byli, takže asi nejlepší cestou by bylo rozpustit sněmovnu a vypsat nové volby. Jinak se ten problém bude jenom kupit.

Dříve jste mluvil o tom, že z Rathova stíhání by měli vyvodit odpovědnost lidé, kteří ho podporovali. Měl jste na mysli třeba i stranického šéfa Sobotku?

Spíš to směřovalo ke středočeským představitelům, zvláště pokud jde o předsedu Richarda Dolejše. (Ten již oznámil, že ve stranické funkci končí, pozn. red.)

Máte také oproti vedení ČSSD jiný názor na výběr prezidentského kandidáta. Koho byste si vybral? Stranického adepta Jiřího Dienstbiera nebo expremiéra Miloše Zemana, k němuž jste měl vždy blízko?

Vždycky jsem dodržoval stranická usnesení i v minulosti při volbách prezidentů, které probíhaly v parlamentu.

Čili dáte hlas Dienstbierovi?

(smích) To, co jsem řekl, platí.

Autor: - bel -
Zdroj: www.tyden.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze