Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Nárok na některou z dávek státní sociální podpory

Nárok na některou z dávek státní sociální podpory

Zdeněk Škromach odpovídá na dotaz čtenáře webu ParlamentníListy.cz

Dotaz od: Anny Berkiové

Dobry den,vim ,že jste určitě velice vytížený člověk ,ale přesto se na Vás obracím s prosbou o pomoc jestli by jste mi mohl napsat na jaké dávky a v jaké výši mám v mém případě nárok ,není nikdo ochotný mi s tímto poradit. Je mi 41let,mám dceru 8let(zdravá) a 18letého syna ZTP/P o kterého se od narození celodenně starám(tzv.péče o osobu blízkou) je zdravotně postižený( nyní pobírá tzv. plný invalidní důchod z mládí III.stupeň jelikož je plnoletý ),jsem samoživitelka a bydlím v pronájmu s trvalým pobytem v rodinném domě s dcerou a synem v obci která má cca.700obyvatel ,mé náklady jsou:4000.-kč nájem,3040.-inkaso(v tom je plyn,elektřina,rozhlas a TV)a 100kč.- poplatek za psa(jezevčík 5 let).Děkuji Vám za Váš čas a popř. i odpověd´.

S pozdravem

Anna Berkiová

PS: Jezevčíka vlastním,ale samozřejmě jsem ho dala do mých nákladů pro zasmání :-)

Odpověď:

Vážená paní Berkiová,

ve Vašem případě můžete splňovat nárok na některou z dávek státní sociální podpory podle zákona o státní sociální podpoře, a to na přídavek na dítě (na Vaši dceru) a na příspěvek na bydlení. Pro obě tyto dávky však platí, že nárok na ně je závislý na nepřekročení rozhodného příjmu v rodině (popř. jeho určitých násobků). Nemohu Vám proto sdělit, zda splňujete podmínky nároku na tyto dávky a tudíž ani to, v jaké výši by Vám mohly být přiznány. O těchto dávkách rozhodují krajské pobočky Úřadu práce ČR, žádosti o tyto dávky se podávají prostřednictívm kontaktních pracovišť krajských poboček v okresních městech. Tam by Vám měli poradit, zda na dávky máte nárok

Pokud byste neměla nárok na uvedené dávky státní sociální podpory, můžete ještě žádat o dávky podle zákona o pomoci v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení nebo též o mimořádnou okamžitou pomoc. Nárok na jejich přiznání je opět závislý na příjmu žadatele a na příjmu s ním společně posuzovaných osob. O těchto dávkách rozhoduje pověřený obecní úřad, který také stanoví jejich výši a provádí jejich výplatu. Na sociálním odboru tohoto obecního úřadu by Vám měli poradit, zda na dávky máte nárok a v jaké výši.

Dále můžete mít nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách, a to z důvodu péče o Vašeho syna. Výše dávky je zde odvislá od stupně závislosti osoby, o níž je pečováno, který se odvozuje od posouzení jejího dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. V pířpadě Vašeho sysna by mohlo jít o stupně II až IV (4000 až 12000 Kč měsíčně). O těchto dávkách rozhoduje obecní úřad obce s rozšířenou působností, jehož sociální pracovník provádí sociální šetření u žadatele. Nezbytný je též lékařský posudek lékaře okresní správy sociálního zabezpečení, který je vydáván na základě nálezu ošetřujícího lékaře. Na uvedeném obecním úřadě by Vám měli poradit, zda máte na příspěvek nárok. V tomto případě není rozhodný ani příjem žadatele či jeho rodiny.

S pozdravem

Zdeněk Škromach

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze