Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

My restituce garantovat nebudeme

My restituce garantovat nebudeme

Skutečnosti, že se ministři VV rozhodli podpořit církevní restituce, se vysmál místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Od soboty véčka natahovaly své koaliční partnery ODS a TOP 09 požadavky ohledně financování církevních restitucí, aby po dlouhém jednání došli k legendárnímu výsledku: odvoláme, co jsme odvolali a slibujeme, co jsme slíbili. O rozhovor proto server Prvnizpravy.cz požádal představitele opozice, místopředsedu ČSSD a senátora Zdeňka Škromacha.


PZ: Co říkáte na tah Věcí veřejných, které se nakonec rozhodly podpořit masivní přesun peněz a majetku církvím?
Je to divadlo před každým vážným rozhodnutím vlády, kdy véčka vylítnou jako čert z krabičky a pak sklapnou kufry a hlasují jak si to přeje Kalousek s Nečasem. Nemá odvahu na to, co udělala SOS na Slovensku (odmítla podpořit euroval i za cenu pádu vlády – pozn.red.) a nakonec i premiérka Radičová, která se zachovala důstojně. Tak to v českých podmínkách u Věcí veřejných a Nečase nehrozí. Je to hra pouze navenek.

PZ: Je to snaha VV získat body u veřejnosti, nebo se za tím skrývají další požadavky véček vůči vládě?
Určitě je to mocenský boj uvnitř koalice. Na druhé straně i dlouhodobá snaha vytvářet jakousi vnitřní opozici čímž je opomíjena skutečná opozice. To je také chyba církví, které jednaly pouze s koalicí o tomto zákonu. Tudíž tento zákon nebude mít u sociální demokracie podporu, protože se na jeho přípravě nepodílela a tudíž nebude ani garantovat, co si domluvila vládní koalice s církvemi.

PZ: Kromě toho, že s vámi nebylo jednáno, co nejvíce rozporujete u církevních restitucí?
Věcí je víc, ale v zásadě je to nevyjasněnost nároků církví. Nakonec i vyjádření některých církevních představitelů v poslední době je takové, že nebudou vyhazovat peníze za prokazování majetkových vztahů. Tohle vyznívá divně. Dovedu si představit, že by se vyřešily pozemkové záležitosti, které jsou vázány v obecních katastrech a působí tam problémy. Základní otázka ovšem je, zda v době finanční krize má stát na to, aby takové odškodné mohl realizovat (stát má, kromě návratu pozemků a lesů vyplatit celkem 59 miliard korun po dobu následujících 30 let, což s úroky může dosáhnout celkové částky až 96 miliard korun – pozn.red.).


PZ: Ministr financí Kalousek tvrdí, že by se peníze vyplácely mj. ze všeobecné pokladní správy. Zajímavé ovšem je, že poslancům bylo z této položky zakázáno prosadit dodatečné dotace obcím – tzv. krájení medvěda.
Kalousek rozdává peníze, které vlastně nemá! Z hlediska ekonomického vývoje a rozpočtu říká, že bude chybět 30 miliard! V této době zavádět další výdaje v řádu miliard korun je prostě nezodpovědné.


PZ: Pokud byste zákon o církevních restitucích zrušili, neobáváte se následných žalob církví?
Zatím se to dohaduje v rámci koalice. Až se to dostane do parlamentu, tak se k tomu vlastně budeme moci poprvé vyjádřit, neboť s námi nikdo o tom nejednal. Znovu opakuji, že je to chyba, ani ne vlády, protože tak se chová tímto způsobem už standardně, ale chyba církví. Protože předpokládám, že jejich zájem by měl být na tom, aby takový závazek státu byl stabilní na další desítky let.

Autor: Jiří Kouda, prvnizpravy.cz

 

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze