Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Musím šetřit, i když je to těžké

Musím šetřit, i když je to těžké

Dovolenou hodlám přizpůsobit charitativním projektům, ke kterým jsem se zavázal, maximálně tak využiju nějaký last minute, prozradil exkluzivně ParlamentnímListům.cz senátor Zdeněk Škromach (ČSSD) na velehradských Dnech lidí dobré vůle.

Manželce v prvé řadě slíbil, že několik dní volna věnuje údržbě domu a zahrady doma v Rohatci na Hodonínsku. „Rád bych se ale jel s rodinou i namočit někam k moři, pokud zbude nějaký týden volna, poohlédnu se po nějakém zájezdu v akci,“ sdělil Škromach

Šetřit prý musí každý, i senátor. „Možnosti jsou limitované, i když se to nezdá. Výdajů je dost, ale po tom snížení platů je naopak méně peněz. Snažím se udržet si charitativní projekty alespoň ve svém volebním obvodu a je smutné, když člověk vidí, že může dát méně peněz, přitom potřebných přibývá. To si pak dobře rozmyslíte, zda utratíte za dražší dovolenou nebo raději dáte peníze potřebným," vysvětlil svá úsporná opatření senátor. Rád by se ale vydal s rodinou k moři do Chorvatska či Řecka, což jsou politikovy oblíbené destinace.

Připomeňme, že plat místopředsedy senátu, kterým Škromach je, se pohybuje bez všech náhrad okolo sto tisíc korun měsíčně hrubého.

Horší podmínky pro zaměstnance

Odpočinek a nabrání nových sil bude Škromach zřejmě potřebovat, politických problémů, které ho trápí, je totiž dost.

„Z čistě politického hlediska mě asi nejvíce trápí nevládnutí naší vlády. Dotýkají se mě také zákony, které se mají v nejbližší době projednávat. Podle mě například novelizace zákoníku práce bude znamenat výrazné zhoršení podmínek pro zaměstnance. Podobné je to i s takzvanou reformou důchodového systému. Vzniknou tady kapitálové společnosti, které budou každoročně spravovat desítky miliard korun z veřejných prostředků a nejbližší důchod vyplatí zřejmě až za 25 či 30 let. A po tu dobu prakticky jen dobře placení manažeři budou otáčet velké finanční prostředky a nikdo, ani stát, nezaručí, že budou zhodnoceny alespoň tak, aby se v inflační podobě lidem za těch 25 či 30 let vrátily," konstatoval pro ParlamentníListy.cz Škromach.

Úřad bude daleko. Kvůli reformě

Senátor není spokojený ani s reformami v oblasti sociálního zajištění, kde dochází k převodu životního minima a hmotné nouze z obcí na úřady práce.

„Myslím si, že to je špatný krok, protože obce sociální službu poskytují a umí s ní dobře pracovat a pokud se jim vezmou peníze jako výkonný prostředek, tak s tím samozřejmě budou mít problém. Navíc úřady práce víceméně dávku jen buď vyplatí, nebo nevyplatí. Ale bude tam chybět ta přímá vazba zaměřená spíše na řešení problémů než na vyplacení dávek. Kontroverzních věcí tak bude v nejbližší době opravdu hodně a do podzimu do rozpočtu to zřejmě ještě bude velké klání," dodal senátor.

Autor: Anna Biháriová
Zdroj: Parlamentnílisty.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze