Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Ministr Němeček předložil záměr řešení výpadku 2 mld. pro nemocnice

Ministr Němeček předložil záměr řešení výpadku 2 mld. pro nemocnice

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) dnes poslal k připomínkám věcný záměr ekonomické stabilizace zdravotnictví. Obsahuje i způsob náhrady dvou miliard korun, které budou chybět nemocnicím po zrušení stokorunového hospitalizačního poplatku. V návrhu jsou i věci vyplývající z koaliční dohody. Ministr to dnes řekl novinářům.

„Poslal jsem dnes do vnějšího připomínkového řízení věcný záměr ekonomické stabilizace zdravotnictví, kde je řešení dvou miliard korun pro nemocnice. Jsou tam i další věci, které vyplývají z koaliční dohody, například automatická valorizace plateb za státní pojištěnce, odkup pohledávek zdravotních pojišťoven za státními podniky a podobně," uvedl.

Aktuálně z hlediska rychlosti je podle ministra nejdůležitější právě náhrada dvou miliard pro nemocnice, které od ledna nemohou z rozhodnutí Ústavního soudu už vybírat od pacientů poplatek za den pobytu.

"Tam je představa taková, že to půjde navýšením platby za státní pojištěnce zhruba od pololetí a ve stejném období půjdou ze zdravotních pojišťoven i platby ke zdravotnickým zařízením," vysvětlil. Rychleji podle něj postupovat nelze, navýšit platby lze pouze zákonem, což je zdlouhavé.

Vláda by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) měla řešení schvalovat do několika týdnů. Sobotka po středečním jednání s kraji uvedl, že není možné zrušit poplatky a nemocnicím za ně žádné prostředky neposkytnout.

"Pokud vláda situaci nevyřeší, budou to kraje, na které se převalí povinnost výpadek dofinancovat," uvedl Sobotka. Řekl, že je možné použít peníze z rozpočtové rezervy, v ní je dostatek prostředků. "Otázka uvolnění finančních prostředků je věcí rozhodnutí vlády," dodal premiér. Míní, že nemocnice mají za sebou "několik hubených let", situaci zhoršilo zvýšení DPH v minulých letech.

Němeček při svém nástupu do funkce uvedl, že jako jednu ze svých priorit vidí to, aby konec poplatků nedopadl na zdravotnická zařízení. "Předpokládáme, že peníze půjdou ze státní rozpočtové rezervy do zdravotního pojištění a pak přímo do nemocnic," uvedl.

V příštím roce by měly skončit i poplatky v ambulancích a za recept. Zdravotníci by tak přišli o tři miliardy. Koaliční dohoda počítá s tím, že náhradu by zdravotnictví mohlo získat snížením DPH na léky.

Autor: ČTK

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze