Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Minimální mzda není chudinská dávka, jak se zřejmě domnívá ministr Drábek

Minimální mzda není chudinská dávka, jak se zřejmě domnívá ministr Drábek

Navržené zvýšení minimální mzdy považuji za naprosto nepřiměřené tomu, že se jedná o první navýšení od roku 2006 (pokud nepočítám komediální zvýšení o 45 Kč v roce 2007 ministrem Nečasem)

Propad za šest let nelze asi vyřešit skokem, ale návrh odborů 9200 Kč byl velmi umírněný a tedy měl být vládou akceptován.

Kdyby se minimální mzda zvyšovala pravidelně každý rok alespoň o 500 Kč, jak navrhovala ČSSD, mohla dnes být 11500 Kč a pak by Drábkova pětistovka byla přiměřená. Za situace, kdy pravicové vlády od roku 2006 záměrně potlačovaly motivační charakter minimální mzdy a zvyšovaly represi bez nabídky pracovních příležitostí, je toto navržené zvýšení minimální mzdy Nečasovou vládou jen výsměchem lidem, kteří jsou ochotni poctivě pracovat i za nejnižší mzdu. Naopak je to podpora nelegálního vyplácení "mzdy na ruku".

Takto se dále bude propadat minimální mzda proti průměrné. To povede ke zvýšenému zájmu o cizince, ochotné za tuto nedůstojnou mzdu, která nepokrývá ani náklady zaměstnance spojené s výkonem práce, pracovat.

ČSSD považuje za přiměřené, aby se minimální mzda blížila 40% mzdy průměrné a držela se 10 až 15 % nad hranicí životního minima čtyřčlenné rodiny, což je motivační faktor pro přijímání i té nejméně placené práce. Navíc vyšší úroveň minimální mzdy snižuje sociální výdaje státu.

Je pro nás nepřijatelná i Drábkova svěží myšlenka na diferenciaci minimální mzdy podle průměrných výdělků v jednotlivých krajích. Toto opatření by vedlo k dalšímu prohlubování rozdílů v životní úrovně mez i nejbohatšími regiony jako je třeba Praha a Moravskoslovenským pomezím.

Zdeněk Škromach, stínový ministr práce a sociálních věcí, místopředseda ČSSD

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze