Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Máte nás jen jako křoví, kárá Sobotku šéfka sociálnědemokratických žen

Máte nás jen jako křoví, kárá Sobotku šéfka sociálnědemokratických žen

ROZHOVOR Složení možné vládní koalice, do níž zatím nebyla nominována ani jedna žena z ČSSD, dost štve hnutí sociálnědemokratických žen. Jeho členky si připadají jako politické křoví, které nemá vůbec žádné kompetence. Tak to alespoň ParlamentnímListům.cz sdělila předsedkyně hnutí Jindřiška Maršová.

Jak jste přijala možnou koaliční vládu, v níž za ČSSD doposud nebyla nominována ani jedna žena?

I pro tuto příležitost platí, že bez soli to nejde...! Tedy bez kvót to v ČSSD nejde, ostatně jako v celé západní Evropě, kde je měly v různé podobě na omezený čas zavedeny všechny sociální demokracie.

Vaše stranická kolegyně Alena Gajdůšková si na to stěžovala v médiích. Co si o tom myslíte?

Myslím si, že plakala málo.

Proč se Vám, tedy hnutí Sociálně demokratických žen, zatím nepodařilo prosadit nějakou ženu do vlády?

Nebyly jsme k prosazování osloveny.

Co si myslíte o tom, jak předseda Bohuslav Sobotka sdělil, že na ministerskou funkci zatím nesplňovala žádná ze sociálních demokratek kritéria?

Asi zná málo sociálních demokratek.

 Jak vůbec k vašemu hnutí přistupuje vedení ČSSD?

Je dobré mít jako politické křoví ženskou organizaci, „když už tady jednou máme tu rovnoprávnost„ a přitom jí nedat žádné politické kompetence. Stejně tak vypadalo demokraticky mít ve funkci veřejného ochránce práv exelentního právníka Pavla Varvařovského a nic si nedělat z jeho doporučení, jako kdyby takové osobnosti zrály na každé hrušce.

Můžete uvést nějaké příklady pozitivních výkonů či činů hnutí?

Umíme naslouchat lidem a dlouho dopředu upozorňujeme výkonné politiky ČSSD na společenské jevy a problémy, které bude potřeba řešit, ať je to systém zvlčilého sociálního bydlení, katastrofální výkon exekucí, alkoholismus mladistvých nemající v Evropě obdoby, dary našim ubohým církvím maskované za restituce, a neustále připomínáme politikům, že dostatečně nedbají o starosti lidí, které za jejich peníze zastupují. Ostře jsme se vymezily za práva žen rozhodnout o počtu svých dětí a čase, kdy je chtějí přivést na svět. Ženy mají právo na antikoncepci, přístup k postkoitálním medikacím a interrupcím. Sociální demokracie, pokud bude ve vládě, má povinnost Evropě představit našeho Mistra Jana Husa, jehož 600 výročí upálení je již příští rok. Právě on jako první řekl, že je potřeba souladu mezi svědomím a rozumem, položil za to život a jeho prostřednictvím jsme se tak zapsali do humanistických a kulturních dějin Evropy.

Co si myslíte o konci strany Rovnost šancí, kde byly samé ženy?

Neuměly si udělat známosti v médiích a nechaly se uštvat.

Měly by být počty žen ve veřejných funkcích přikázány nějakou směrnicí?

A vy máte jiný recept, aby měly ženy jako daňové poplatnice právo rozhodovat o svých penězích, tedy daních, kam a na co je dát, a hlavně to kontrolovat, když ani modlení nepomohlo?

Jak jako ekonomka hodnotíte odhodlání Andreje Babiše řídit stát jako firmu?

Ženy rozumného věku ví, že muži jsou odhodláni k lecčemu. Nyní jde o to, jestli státní rozpočet a naše daně jsou ta správná hračka, na které si to má za naše peníze vyzkoušet.

Co si myslíte o možných ministryních?

Pokud budou řídit ministerstva jako své domácnosti, tak to může dobře dopadnout.

autor: Jan Rychetský, ParlamentníListy.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze